Pazartesi, Şubat 26, 2024
More

  SpaceX, 165 milyon dolara 3 kişiyi uzay istasyonuna başarıyla ulaştırdı

  ABD’li özel havacılık ve uzay şirketi SpaceX, her biri koltuk başına 55 milyon dolar ödeyen 3 kişiyi ve 1 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderdi.

  Dragon kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na varan ekip burada 10 gün geçirecek. AX-1 olarak adlandırılan bu görevde, eski bir NASA astronotu olan ve bu görevi komuta eden Axiom çalışanı Michael Lopez-Alegría ile birlikte İsrailli işadamı Eytan Stibbe, Kanadalı yatırımcı Mark Pathy ve Ohio merkezli emlak patronu Larry Connor yer alıyordu.

  Dünya’nın ilk ticari uzay istasyonunu kurmak isteyen Axiom şirketi, gerekli tüm eğitimleri vererek roketli geziler için rezervasyon yaptırmayı ve bunun maliyetini karşılayabilen herkes için ISS’e uçuşlar koordine etmeyi amaçlıyor.

  SpaceX’in Crew Dragon uzay aracıyla UUİ’ye ulaştıktan sonra üç NASA astronotu, bir Alman astronotu ve üç Rus kozmonot dahil olmak üzere, uzay istasyonunda bulunan bu yedi profesyonel astronota katıldılar.

  Ödeme yapan müşteriler veya astronot olmayanlar UUİ’yi ilk kez ziyaret etmiyor. Rusya, geçmiş yıllarda heyecan arayan varlıklı insanlar için Soyuz uzay gemisinde koltuk satıyordu.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler