Starship SN15 İrtifa Rekoru Kırdığı Denemede Başarıyla Yere İnmeyi Başardı

0
5593
sn15 starship
sn15 starship

SpaceX’in en son Starship prototipi denemesinde ateşlenen SN15, bugüne kadar erişilen en yüksek irtifaya ulaştığı gibi infilak etmeden yere inmeyi başardı.

SpaceX’in 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği ateşleme, ABD’nin Alan Shephard ile gerçekleştirdiği ilk insanlı uzay görevinin 60’ncı yıldönümüne denk geldi. SN15 prototipi, Space’in Texas eyaletinin güneyindeki Boca Chica kasabasında yer alan Starbase üssünden TSİ 01:00’da ateşlendi. Yerden 10 kilometre yükselmeyi başaran SN15, iniş için gereken manevraları başarıyla gerçekleştirerek ateşlenmesinden altı dakika sonra yere inmeyi başardı.

Paslanmaz çelik gövdeli prototip uzay aracı, geride kalan beş ay içerisinde birbiri ardında patlayan dört selefinin ardından SpaceX için tarihi bir başarıya imza attı. SpaceX, SN10’dan itibaren gerçekleştirdiği ve her biri sonuca biraz daha yakın olan denemelerin mükafatını SN15 ile almış görünüyor.

https://twitter.com/hugolisoir/status/1390074015944003587

SN15’in önceki modellere göre yapı, havacılık elektroniği ve yazılım olarak daha gelişmiş olduğunu not düşen SpaceX ekibi, ileri modellerin yeni yakıt mimarisi, yeni Raptor motoru tasarımı ve düzenlemesine sahip olacağını da belirtti.

İnsanlığı Ay, Mars ve ötesine taşımayı hedefleyen Starship, her ikisi de yeniden kullanılabilir iki parçadan oluşuyor. 100 metrik ton kapasiteli Starship uzay aracı ve onu atmosfer dışına ateşleyecek Super Heavy roketi. Her biri Raptor motorlarına sahip olacak iki parçadan Starship altı, Super Heavy ise 30 motor taşıyacak.

SN15’in ardından gelecek Starship prototiplerinin daha fazla Raptor motoru taşıması bekleniyor. SpaceX, 2021 bitmeden yörüngeye bir Starship gönderme amaçları olduğunu açıklamıştı. Bu hedef başarıyla gerçekleşirse, ilk insanlı görevin 2023’te Ay yörüngesine yapılması planlanıyor. Söz konusu görevin başını, görevin ana sponsoru Japon milyarder Yusaku Maezawa üstlenecek.

SpaceX, Starship ile NASA’nın Ay’da kalıcı uzay üssü kurmayı hedefleyen 2024 tarihli Artemis görevinde de kullanılacak. Anlaşılacağı gibi Mars yolculuğu öncesinde Starship’in ana yolcuları Ay ile Dünya arasında gidip gelecek astronotlar olacak.

Kaynak: Space.com

İlginizi Çekebilir

https://www.dijitalx.com/2020/12/13/starshipin-her-saniyesi-muhtesem-yuksek-irtifa-testine-ait-goruntuler/
https://www.dijitalx.com/2019/11/12/elon-musk-marsta-ilk-koloniyi-kurmak-icin-1000-starship-gerekiyor/
https://www.dijitalx.com/2021/03/04/spacex-sn10-ateslemenin-ardindan-yere-indikten-sonra-infilak-etti/