Starship’in Her Saniyesi Muhteşem Yüksek İrtifa Testine Ait Görüntüler

0
11318
starship serialnumber8 twitter
starship serialnumber8 twitter

SpaceX’in ilk derin uzay görevini 2023’te Ay yörüngesine düzenlemesi planlanan Starship uzay aracının bugüne dek inşa edilen en gerçekçi prototipi, Meksika Körfezi’nde her saniyesi akıllarda kalacak bir yüksek irtifa ateşleme testi gerçekleştirdi.

Uzay keşfine ilgi gösterenler ve özellikle roketlere bayılanlar için SpaceX’in ateşlemeleri ayrı bir yer tutuyor. Nisan 2016’da ilk kez okyanusa sağ salim inmeyi başaran Falcon 9’dan Şubat 2018’deki tarihi Falcon Heavy ateşlemesine kadar, SpaceX ateşlemeleri anılarımızda geniş bir yer kaplıyor. 10 Aralık 2020’de gerçekleştirilen Starship yüksek irtifa ateşleme testi ise bugüne dek tanık olduğum en mükemmel görüntülere sahip diyebilirim. Roketin ateşlendiği andan yere indiği anda görkemli bir şekilde infilak etmesine kadar geçen her saniye, tanık olabileceğiniz en iyi roket ateşleme çekimlerinden birini temsil ediyor. O yüzden aşağıda yer alan ve tüm görevi içeren videoya doya doya bakmanızı tavsiye ediyorum.

50 metrelik Starship prototipinin ateşlemesinde direkt dikkat çeken detay, metan dolu Raptor motolarının beklenmeyecek kadar iyi bir performans göstermesi. Yükselme esnasında tabanındaki ana yakıt tanklardından üst kısmındaki küçük yakıt tanklarına geçişi de başarıyla gerçekleştiren Starship, istenen irtifaya ulaştıktan sonra sıradışı marifetler sergilemeye başladı. Serbest düşüşe geçen ve güvenli bir araziye çakılacakmış gibi alçalan roket, bir süre sonra tekrar motorlarını ateşleyerek dikey konuma geçti ve kontrollü alçalışa geçti. Bu esnada, bulutların arasından süzülen roket sanki bir animasyon gibi belirirken, yere değmesiyle mükemmel bir kapanış yapıyor (havaya uçuyor).

Havaya uçmasına rağmen, Starship yüksek irtifa testinin son derece başarılı olduğunu söylemek gerek. Elon Musk, ateşlemenin ardından Twitter’da yaptığı açıklamada tüm SpaceX ekibini tebrik ederken, patlamanın sebebinin iniş ateşlemesi esnasında yakıt tanklarındaki basıncın düşük olmasına bağladı. Musk, “gereken tüm bilgileri topladıklarını” ifade ederken, gelecekteki Starship denemelerinin çok daha başarılı olacağının sinyalini verdi.

https://twitter.com/FabriceMts/status/1336818648275709955

Yeni Starship Testi Birkaç Hafta İçinde

Starship ateşlemesi ile SpaceX’in insanlığı bir gün Ay, Mars ve ötesine taşıması plananan uzay aracının Ar-Ge sürecinde gözle görünür bir ilerleme kaydettiğine tanık olduk. Geride kalan yıl içinde SpaceX Texas’ın güneyinde yer alan ve ilk Starship prototiplerinin görücüye çıktığı Boca Chica tesisinde yeni bir fabrika inşa etmişti. Boca Chica’da gözler önüne serilen ve “Mark 1” adını taşıyan ilk Starship prototipinin ardından sadece 15 ay geçtikten sonra, 10 Aralık günü ateşlenen “Serial Number 8”, geride kalan sürede ne kadar yol kat edildiğini bizlere gösterdi.

Sırada, birkaç hafta içinde ateşlenmesi beklenen SN9 var. Ateşleme platformunda yaşanan patlama nedeniyle yakınlarda depolanan yakıt tankları ve yer sistemlerine az bir hasar gelmiş olsa da, SN9 en son ateşlemede toplanan veriler ışığında erteleme olmadan ateşlenecek. Daası, SN9’un yanı sıra SpaceX’in hangarlarında 6 prototip daha yer alıyor.

SpaceX’in zamanlaması da NASA’nın gözlerini doldurmak adına son derece iyi. Bu ay içinde Space ve Blue Origin ile Dynetics gibi uzay-havacılık şirketleri NASA’nın insanlı Ay görevi Artemis için iniş sistemleri tekliflerini sunacak. NASA’nın bir veya iki teklifi kabul etmesi beklenirken, SpaceX en başından beri favorilerden biri. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Blue Origin de bu hafta Artemis programı için yapılan çalışmalara ait bir video sundu:

Kaynak: Ars Technica