Swatch Steve Jobs’ın sözünü tescilledi

0
3580
onemorething tnw
onemorething tnw

Apple’ın Avrupa’daki en büyük rakibi Swatch, psikolojik savaşla rakibini yıpratma deniyor. En son hamle, Apple’ı kızdırabilir.

İş dünyasında rekabetin bazen acımasız olabileceğini biliyoruz. Yıllarca Apple’da çalıştıktan sonra Google Başkanı olan Eric Schmidt’in kendisinin ardından çok sayıda Apple çalışanını da transfer etmesi veya Apple’ın Titan projesi için otomotiv dünyasının devlerinden birçok mühendis ve yöneticiyi çalması birer örnek olarak verilebilir.

En son gelişme, Apple için yüksek maaş teklif edilen değerli çalışanlarını kaybetmekten bile daha acı verici olabilir. Her ne kadar akıllı saat üretmese de Apple’ın Avrupa’daki en büyük rakiplerinden biri olan ve Apple Watch’un çıkmasının ardından tanıttığı modelle bir nevi gözdağı veren Swatch, bu sefer rakibinin böbreklerine yumruk attı.

Tek bir söz yetmedi

Apple’ın Ekim 2011’de hayatını kaybeden CEO’su Steve Jobs’ın etkinliklerde kullandığı ‘One more thing’ (Bir şey daha) ifadesi, Swatch tarafından Avrupa’da tescillendi. Patent hakkında bilgi sunan bir sayfaya göre, Swatch Steve Jobs’a ait sözlerin hakkını 27 Kasım 2024’e kadar aldı.

Jobs, ölümüne kadar düzenlenen Apple etkinliklerinde sonlara doğru ‘One more thing’ daha der ve önemli bir ürünü tanıtırdı. Ölümünün ardından sözün kullanılması da sona erdi.

Ancak Swatch tek bir yumrukla yetinmedi. Apple’ın 1997-2002 yıllarında yürüttüğü ‘Think Different’ kampanyasında kullanılan ‘Tick different’ sözü de Swatch tarafından tescillendi.

Apple ve Swatch konu hakkında açıklama yapmadı. Ancak her sektörde olduğu gibi parıltılı günler sadece yüz güldüren istatistiklerle yaşanmıyor.