Çarşamba, Haziran 26, 2024
More

  Tutankamon’un mezarında gizli bölme bulundu

  En son teknoloji tarama cihazlarıyla Giza Platosu ve Krallar Vadisi’nde başlatılan araştırmalar, bir ay içinde ikinci kez sonuç verdi.

  Uluslararası bir ekibin Büyük Piramit’te saklı kalan bir bölme olduğuna dair izler elde etmesinin ardından, Kral Tutankamon’un mezarında da ‘yüzde 90 olasılıkla’ gizli bir oda olduğu belirtildi.

  KV62'nin konumu.
  KV62’nin konumu.

  Çocuk Kral olarak da bilinen Tutankamon’un ‘KV62’ olarak da bilinen mezarı, 1922 yılında arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmişti. Mezarın kuzey duvarına odaklanan taramalar, 93 yıldır tespit edilmeyen yeni bir odanın varlığına işaret etti.

  Mısır Antika Bakanlığı yetkilisi Mamduh el-Damati, “Duvarların arkasında bir şeylerin saklı olduğuna dair ilk olasılığı yüzde 60 olarak belirtmiştik… Ancak ilk taramaların ardından bu olasılığın yüzde 90 olduğunu söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

  Nefertiti ortaya çıkabilir

  Radar verileri, Tutankamon’un mezarının yapısı hakkında da bugüne kadar bilinmeyen bilgiler ortaya çıkarabilir.

  ABD’nin Arizona Üniversitesi’nden Mısırbilimci Nicholas Reeves, ‘yüksek çözünürlüklü görüntülerin batı ve kuzey duvarının arkasında gizli iki oda bulunabileceğine dair çizgiler ortaya çıkardığını’ söyledi.

  Reeves, basına yapılan açıklamada, ‘Tutankamon’un mezarının bir koridor gibi olabileceğini ve eşya ile hazinelerle süslü odanın arkasında devam eden kısımların yer alabileceğini’ belirtti.

  Bilim insanları Tutankamon'un mezarında çalışırken görülüyor. [HIP]
  Bilim insanları Tutankamon’un mezarında çalışırken görülüyor. [HIP]
  Araştırmada yer alan Japon bilim insanı Hirokatsu Watanabe de ‘radar taramalarının batı duvarında ikinci bir menfez gösteriyor olabileceğini’ ifade etti.

  Reeves’e göre saklı olan oda Kraliçe Nefertiti’ye ait eşyaları ortaya çıkarabilir. Reeves, Ağustos ayında Nefertiti’nin mezarına ait iz bulmuş olabileceğini söylemişti. Tutankamon’un babası Akhenaten’in karısı olan Nefertiti, antik Mısır’ın halen gün yüzü görmemiş en ünlü mumyalarından birini temsil ediyor.

  Hangi mumya bulunacak?

  Paris merkezli HIP (Heritage, Innovation and Preservation) ile Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından bu ay başında yapılan taramalar, Khufu Piramidi’nin (Büyük Piramit) duvarlarında sıcaklık farkı gösteren bir kısım keşfetmişti.

  El-Damati, Büyük Piramit ile Tutankamon’un mezarından alınan ön sonuçların kesinleşmesi için aylar gereken çalışmalar gerektiğini not düştü. El-Damati’ye göre gizli oda Kraliçe Nefertiti’nin değil anak Firavun Akhenaten’in eşlerinden biri olan Kiya’nın mumyasını saklıyor olabilir.

  Discovery News belgesellerinden tanıdığımız Mısır’ın eski Antika Bakanı Zahi Hawass ise ‘gizli oda’ düşüncesine karşı çıkıyor. Egypt Independent sitesine konuşan Hawass, ‘Krallar Vadisi’nde geçmişte yapılan çalışmalara başkanlık ettiğini ve gizli oda izine rastlamadıklarını’ belirtti.

  Hawass, Büyük Piramit’te ötesinde ne olduğu bilinmeyen menfezenin de hiçbir şey saklamadığını öne sürmüştü. Kanımca bu yaklaşımları, antik Mısır’ın eserlerine yönelik aşırı korumacı tavrından geliyor. Bu konuda haklı olabileceği birçok unsur da olabilir.

  ‘Nefertiti çoktan bulunmuş olabilir’

  Zürih Üniversitesi Evrimsel Tıp Enstitüsü’nden mumya uzmanı Frank Rühli de ‘Nefertiti bulunabilir’ beklentisine karşı uyarıda bulundu.

  Rühli, 1989’da bulunan ve ‘Genç Bayan’ olarak adlandırılan mumyanın aslında Kraliçe Nefertiti olabileceğini söyledi.

  [Wikipedia]
  [Wikipedia]
  Arkeolog Victor Loret tarafından Krallar Vadisi’ndeki KV35 mezarında bulunan Genç Bayan, genetik analizlerde Mısır yazıtlarında belirtildiği gibi Tutankamon’un annesi olarak belirdi. Rühli ve meslektaşları, bu delillere dayanarak Nefertiti’nin bulunacağı düşüncesinin geçersiz olduğunu savundu.

  Genç Bayan (ya da Hanımefendi) genç bir çocuk ile yaşlı bir kadın mumyasıyla beraber bulunmuştu. Tutankamon’un mezarından ayrı bir yerde bulunan Genç Bayan’ın otozomal ve mitokondriyal DNA analizleri, Firavun Üçüncü Amenhotep ve Kraliçe Tiye’nin kız çocuklarından biri olduğunu göstermiş, aynı zamanda Tutankamon’un annesi olduğuna işaret etmişti.

  Genç Bayan’ın kim olduğu konusunda kesin bir sonuca varılamamasının temel nedeni, Zahi Hawass dahil birçok Mısırbilimcinin bu konuda farklı isimler öne sürüyor olması.

  Genç Bayan bir yanda dursun, Tutankamon’un mezarındaki varlığı kesinleşmeyen gizli odadan ne çıkabileceği tartışmaları alevlendi bile. Öne çıkanlar, Firavun Smenkhkare ve Kraliçe Meritaton.

  Disovery News’e konuşan Rühli, “Ya hiçbir şey, ya depolara açılan eksik veya tamamlanmış koridorlar veya hazinelerle dolu mezarlar bulunacak” diyerek, mevcut tüm olasılıkları özetledi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler