Uçak kazalarında ölüme son !

0
4197
uçak kaza 1
uçak kaza 1

Uçak mühendisleri uçuş sırasında uçağın güvenli iniş yapmasını engelleyecek bir durumla karşılaşılması durumunda yolcuların hayatını kurtaracak bir teknolojiye imza attı.

Uçak kazalarında yaşanan can kayıpları önlenebilir mi sorusunu çoğu insan bir zaman kendisine sormuştur. Bu sorunun cevabını bulmak için harekete geçen bir mucit, günümüz uçaklarınınkine kıyasla daha güvenli bir tasarım geliştirdi.

Ukraynalı havacılık mühendisi Tatarenko Vladimir Nikolaevich’in yayınladığı çizimlerdeki uçakları günümüz uçaklarından ayıran bir önemli özelliği var o da uçağın yolcu kabininin gerek duyulması halinde uçaktan ayrılabiliyor oluşu.

uçak-kaza-2Havada meydana gelecek bir ters durumda uçağın yolcu bölümü geri kalan kısımlardan ayrılıp paraşütler yardımıyla yumuşak ve sorunsuz bir iniş yapıyor.

uçak-kaza-3Üstelik iniş sırasında açılıp yumuşak inişe katkıda bulunan ve adeta iniş takımlarının görevini üstlenen şişme botlar okyanus veya denize inilmesi halinde de suyun altına batmayı engelliyor.

uçak-kaza-4uçak-kaza-5Bu tasarımın bir diğer önemli özelliği de bagaj bölümünün de kurtarılan kısımda mevcut olması.

Korkusu olanları biraz rahatlatacak

Kulağa çok hoş gelen bu tasarımın önünde geçmesi gereken bir çok test var. Ondan sonra da tabi ki belli bir yatırım desteğini alması gerekecek. Proje üzerinde 3 yıldır çalışan Tatarenko uçak kazalarından sağ kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

https://youtu.be/LGTbs3hts0U

Acil durumlarda saniyeler içinde kendisini uçaktan ayırabilen söz konusu kabinlerin testleri geçip ve bir an önce gerçek hayatta uygulanması özellikle de uçak korkusu olan insanların yüreğine su serpecektir.