SpaceX, uzaya astronot taşıyacak Dragon kapsülünü test etti

0
3787
spacexdragon2
spacexdragon2

SpaceX’in Dragon 2 ekibi 21 Ocak’ta uzaya insan taşıyacak olan uzay aracını başarılı bir şekilde test ettiğini gösteren bir video yayınladı. Şirketin video’da kapsülü havada belirli bir noktada tutmayı başardığını görüyoruz, eğer tüm her şey plana uygun giderse, Crew Dragon adlı uzay aracı 2017’de Falcon 9 roketine monte edilecek ve astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderebilecek.

SpaceX’in 18 Ocak’ta Falcon 9 roketini denize indirme denemesi ne yazık ki başarısız olmuştu ve roket deniz üzerindeki platforma iniş yapacağı sırada bacaklarından biri kilitlenmeyip koptuğu için roket infilak etmişti.

İnişte kritik görev paraşütün

Kasım ayında ABD’nin Teksas eyaletinde tamamlanan denemede uzay aracının ateşlemede kullanılan SuperDraco motorlarının gücü analiz edildi. NASA, Dragon ile ilgili analizlerin henüz başlarında olduklarını söylerken, bir helikopter ihtimamı ile uzay aracını kullanarak insanları yere indirmelerinin nihai hedefleri olduğunu belirtti.

İlginçtir ki, Crew Dragon uzay aracı SpaceX’in ilk mürettebatlı uçuşunda fırlatma sırasında SuperDraco iticilerini kullanmayacak. İticiler astronotları yere kontrollü  bir iniş sırasında indirmek için tasarlanmış. Bu stratejinin yerine, SpaceX, Crew Dragon uzay aracının okyanusa inişini yavaşlatmak için paraşütleri başlangıç sırasında kullanacak.

Crew Dragon kapsülünün içerisinden bir kare
Crew Dragon kapsülünün içerisinden bir kare

2017’de uzay istasyonuna seferler başlıyor

SpaceX itici iniş gücüne karşı da çalıştıklarını kayda geçtiler, çünkü siz eğer Mars gibi hiç okyanus olmayan bir gezegene, insanları indirmeyi planlıyorsanız bunun gerekli bir özellik olduğunu bilmelisiniz.

SpaceX bir mürettebat görevi için henüz Crew Dragon’un ikinci sürümünü kullanıyorken, SpaceX’in Dragon kapsülünün ilk sürümü şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo uçuşları için NASA tarafından kullanılmakta. Uzay aracının son testi SpaceX’in uzaya insan taşıyarak sertifika sahibi olması için sırasıyla yapması gereken birçok testlerden birisiydi. SpaceX bu sertifikayı almak istiyorsa Dragon kapsülünün denemelerine devam etmesi gerekiyor.

Crew Dragon misyonu verilen bilgiler doğrultusunda 2017’de başlaması planlanmakta ve ABD’nin mürettebatlarını UUİ’ye taşıyacak. Ayrıca kaspül yedi kişilik taşıma kapasitesine sahip mevcut iki uzay aracından birisi. Kapsüller NASA’nın Ticari Mürettebat Ulaşım Hizmetleri sözleşmeleri kapsamında geliştiriliyor.

SpaceX'in Crew Dragon kapsülü
SpaceX’in Crew Dragon kapsülü

Boeing ve SpaceX’in uzay taksileri geliyor

Ticari Mürettebat Ulaşım Hizmetleri, NASA’nın Ticari Mürettebat Geliştirme programının son aşamasıdır. Ticari Mürettebat Geliştirme Programı 2010 yılında UUİ’ye dört kişilik bir uzay aracı göndermek, ekibin 180 gün orada kalmasını sağmak ve Dünya’ya geri getirmek amacıyla kurulmuştu. ‘Uzay taksilerinin‘ geliştirileceği bu programın başlangıcında, NASA insanlı uzay uçuşu konseptleri için gelecek vadeden beş şirkete mali destek sağlamıştı.

2014’te, bu araştırma Boeing ve SpaceX şirketleri çin epey daralmıştı.

Boeing’in SpaceX’e benzer mürettebatlı kapsülü CST-100 iniş sırasında zemine iniş gerçekleştirmek için tasarlanmıştı

İnişte bir itici motordan ziyade, Boeing’in kapsülü bir hava yastığı-yastıklı iniş için paraşüt açıyor.

Roket iyileştirme testleri arasında, SpaceX bu yıl için birçok işe imza atacak: NASA kargo sözleşmeleri, Hava Kuvvetleri için motor araştırma ve geliştirme, Crew Dragon uzay aracını geliştirme gibi.

Boeing'in CST-100 kapsülünün iniş yaparkenki illüstrasyon çalışması
Boeing’in CST-100 kapsülünün iniş yaparkenki illüstrasyon çalışması