Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Üçüncü Richard mavi gözlüydü

  Mezarı 528 yıl sonra ortaya çıkarılan İngiltere’nin ‘kayıp kralı’ Üçüncü Richard’ın DNA analizleri, bulunan kemiklerin krala ait olduğunu doğruladı. Analizler, Üçüncü Richard hakkında yeni bilgiler sundu.

  İngiltere’nin savaş alanında ölen son kralı Üçüncü Richard’ın, iki yıl önce bulunan kayıp mezarından çıkarılan kemikler üzerindeki DNA analizi tamamlandı. Analizler, kemiklerin yüzde 99.999 oranında Üçüncü Richard’a ait olduğunu gösterdi.

  Leicester kentinde bir otoparkın altında kalan Greyfriars katedralinin kalıntılarında bulunan mezardan çıkan bilgiler, kralın görünümü hakkındaki inanışları değiştirdi. İlk olarak omurga eğriliğine sahip olduğu doğrulanan Üçüncü Richard’ın, siyah saçlı değil ama sarışın olabileceği belirtildi. DNA analizleri, kralın en azından çocukluk döneminde sarı saçlı ve mavi gözlü olduğunu ortaya koydu.

  Leicester Üniversitesi’nde genetik bilimci olan Turi King, ‘Üçüncü Richard’ın yüzde 96 olasılıkla mavi gözlü, yüzde 77 olasılıkla da sarışın olduğunu’ belirtti. King, saçların yaş ilerledikçe koyulaşmış olabileceğini söyledi. Elde edilen bulgular, günümüze erişen portreleri 25-30 yaş aralığında yapılmış olan Üçüncü Richard’ın propaganda amaçlı farklı resmedilmiş olabileceğini öne sürdü.

  Yaşayan akrabaları bulundu

  Elde edilen genetik verilerle oldukça kapsamlı bir araştırma yürüten bilim insanları, Üçüncü Richard’ın maternal DNA’sına sahip iki kişi tespit etti. Sadece anneden geçen mitokondriyal DNA (mtDNA), kralın uzak akrabası Michale Ibsen ile Yeni Zelanda doğumlu Wendy Duldig’de neredeyse mükemmel eşleşme gösterdi. Üçüncü Richard’ın sdece erkeklerde bulunan Y kromozomunu taşıyan akrabaları ise bulunamadı.

  üçüncü rıchard çocukluğunda sarı saçlı ve mavİ gözlüydü

  Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada, Üçüncü Richard’ın mtDNA’sı, Avrupa’da yaşayan 26 bin 127 kişinin mtDNA’sıyla karşılaştırıldı. Anneden geçen DNA’nın izleri bulunmasına rağmen, Richard’ın aile ağacına bakılarak genlerini taşıyor olabileceği düşünülen beş kişide ise babadan oğula aktarılan genlere rastlanmadı.

  Leicester Üniversitesi’nde tarihçi olan Kevin Schürer, Richard’ın erkek kardeşi Dördüncü Edward’ın iki oğlunu tahta çıktıktan sonra öldürdüğüne inanıldığını, ayrıca Kent kentinde gayri meşru bir çocuğu bulunabileceğini belirtti. Y kromozomu deşifre edilen Üçüncü Richard’ın, gelecekteki araştırmalarla akrabaları da ortaya çıkarılabilir. Ancak İngiliz Kilisesi’nin kazılara izin verip vermeyeceği bilinmiyor.

  richard_III_inner

  Son savaşında öldü

  The Tudors dizisine ilham veren Sekizinci Henry’nin babası Henry Tudor ile Güller Savaşı’nda karşılaşan ve tahtını kaybeden Üçüncü Richard, İngiltere’nin savaş alanında ölen son kralı unvanını taşıyor.

  Bosworth Field savaşında 10 savaş yarası alarak ölen Üçüncü Richard’ın, aceleyle Greyfriars Katedrali’nde açılan mezara göümüldüğü anlaşılmıştı. Üçüncğ Richard’ın Kendisine küçük gelen mezara gömüldüğü 1485 yılında 32 yaşında olduğuna inanılıyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler