Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Üçüncü Richard’ı öldüren darbe bulundu

  İngiltere’nin bir savaşta ölen son kralı olan Üçüncü Richard, Leicester kentindeki bir otoparkın altından çıkarıldığı 2012’den bu yana her türlü bilimsel analize maruz kaldı. En son araştırmalar, Üçüncü Richard’ın kemiklerindeki ölüm vuruşuna ait izi ortaya çıkardı.

  Bosworth Field muharebesinde öldükten sonra Leicester’daki Greyfriars Katedrali’ne aceleyle gömülen ve yüzyıllar sonra mezarı üzerine otopark inşa edilen Üçüncü Richard, kayıp olduğu 528 yılın ardından bilim dünyasına tüm sırlarını sunmuş durumda.

  Leicester Üniversitesi’nde yapılan son analizler, Üçüncü Richard’ın savaş alanında ölümüne neden olan darbelerin izini de gün yüzüne çıkardı. Adli patoloji uzmanı Guy Rutty tarafından incelenen kemiklerde toplam 11 tane savaş yarasından kalma iz tespit edildi. Rutty, kafatasının arkasında yer alan iki izin, büyük olasılıkla öldürücü darbelere ait olduğu sonucuna vardı.

  William Shakespeare’in kendi adını taşıyan oyununda kambur ve acımasız bir adam olarak yansıtılan Üçüncü Richard, kaderin bir oyunu olsa gerek hakkındaki tüm soru işaretlerini yüzyıllar sonra açığa koyma şansı buldu.

  Üçüncü Richard, ilk olarak kambur değil ancak skolyoz, yani omurga eğriliği hastalığına sahipti. Bu yüzden bir omzu diğerinden daha yukarıda duruyordu. Richard’ın kötü bir adam olduğu iddiası ise Güller Savaşı’nda tahtını kaybettiği Tudor hanedanlığının Shakespeare’e yaptığı muhtemek baskının sonucu olarak görülüyor.

  Üçüncü Richard mezarında böyle bulunmuştu [Fotoğraf: Leicester Üniversitesi]
  Üçüncü Richard mezarında böyle bulunmuştu [Fotoğraf: Leicester Üniversitesi]

  Cesaretinin izi kemiklerinde duruyor

  Sadece iki yıl tahtta kalabilmiş olan Üçüncü Richard’ın nasıl biri olduğu kesin olarak bilinemez belki ama cesaretinden şüphe etmek olanaksız. Savaş alanında bir kral gibi değil dönemin tabiriyle ‘ayak asker’ gibi ölen Richard, ağır yaralar sonucu hayatını kaybetti.

  İngiliz Lancet dergisinde Eylül 2014’te yayımlanan araştırma, Richard’ın kafasına ağır kan kaybetmesine neden olacak darbeler aldığını, aynı zamanda çenesinin altından, yanağından ve kafasının üzerinden bıçaklandığını belirtmişti.

  Richard’ın kafasının arkasında ise biri 60×55 milimetre, diğeri 31×17 milimetre büyüklüğünde iki iz tespit edildi. Rutty, ölüme neden olan darbenin ikinci, küçük izle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Özel ışıklandırma altında incelenen kafatasının içinde darbe etkisiyle oluşan iz, vuruşun bir kılıç veya baltalı kargı ile yapıldığına işaret etti.

  Rutty, her iki izin aynı silahla yapıldığını ve kafatasının arkasından girerek beyni ‘dilimlediğini’ ve öne kadar uzandığını belirtti. Leicester Üniversitesi’nde Üçüncü Richard araştırmasının başında yer alan Jo Appleby, iki darbenin yanı sıra boyun omuruna alınan üçüncü bir darbenin de bitirici olduğunu söyledi.

  Savaş alanında çok ağır biçimde ölen Üçüncü Richard, 26 Mart’ta yeniden Leicester’daki katedrale gömülecek.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler