Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  United Launch Alliance bir ay içinde Blue Origin’in olabilir

  Uzay ve havacılık ile savunma sanayisinin önde gelen iki ismi Lockheed Martin ve Boeing tarafından 2006 yılında ortak teşebbüs olarak kurulan United Launch Alliance (ULA), bir zamanlar SpaceX ile yarışmayı hayal ederken bugün bir alıcı alma derdinde. Beklentileri karşılaması beklenen en tatmin edici alıcı ise Jeff Bezos’un sahibi olduğu özel uzay turizmi şirketi Blue Origin olabilir.

  ULA Vulcan roketinin bir sonraki sahibinin kim olacağına dair spekülasyonlar ne Boeing ne de Blue Origin tarafından onaylandı. Öte yandan, Ars Technica’ya konuşan kaynaklara göre Blue Origin ile varılan anlaşma bir veya iki ay içinde duyurulabilir.

  ULA her ne kadar SpaceX’in gölgesinde kalsa da, ABD Hava Kuvvetleri tarafından yeni görevlerden mahrum bırakılmış değil. Tersine, CNBC haberine göre Kasım 2023’te her iki şirkete toplam bütçesi $2.5 milyar olan 21 görev atandı. ULA’in payına düşen 11 görevin bütçesi $1.3 milyar. Aynı dönemde, ABD hükümetinin görev verdiği uzay-havacılık şirketlerine özel sermaya şirketlerinin de ilgisi yükselmeye başladı. ULA için yapılan önerilerden birinin, bu kategoride yer alan Cerberus’tan geldiği de öne sürüldü.

  Ars’a göre şatış her an yaşanabilir. Sebebi ULA çalışanlarının zaten iş aradığı bir dönemde Jeff Bezos’un $2.4 milyar stok satmış olması ve önümüzdeki 12 ay içinde 8 veya 9 milyar dolar stok daha satmayı planlaması. ULA için biçilen değerin ise 2-3 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor.

  ULA, askeri sözleşmelerin yanı sıra ABD Savunma Bakanlığı’nın ulusal güvenlik sebepleri nedeniyle ‘sürekli tetikte’ kalınması için yaptığı yardımlardan oldukça faydalandı. Yine de, yeniden kullanılabilirliği ile Kuzey Amerika’nın yanı sıra küresel alanda tüm rakiplerine fark atan SpaceX sözleşmelerin büyük kısmını kapmaya başladı.

  ULA-Blue Origin ittifakı SpaceX’e karşı kesinlikle daha güçlü bir rakip doğuracak. ULA Vulcan ve Blue Origin New Glenn roketlerinin de Blue Origin tarafından üretilen BE-4 roketi kullandığına dikkat çekelim. Blue Origin iddiaları doğrulayıp satın alımı tamamlaması halinde, ULA’in Florida Cape Canaveral Uzay İstasyonu ile California’daki Vandenberg Uzay Üssü’ndeki ateşleme platformlarının sahibi olacak ve son derece tecrübeli bir mühendis ekibini kadrosuna ekleyecek. Yine de, bu gelişmenin SpaceX’i korkutacağını düşünmek zor.

  Kaynak: Ars Technica
  Ana görsel: ULA/LinkedIn

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler