Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Uzaylı levrek Avustralya’yı gözüne kestirdi

  Sürünerek ilerleyebilen, engelleri tırmanabilen ve suyun dışında altı gün yaşayabilen uzaylı balık, Avustralya’yı endişelendiriyor.

  James Cook Üniversitesi (JCU) tarafından yapılan açıklamaya göre, tırmanan levrek olarak bilinen Anabas testudineus, yaşam alanını giderek artırıyor. Papua Yeni Gine’den Avustralya’ya hareket eden balık, şimdi de Torres Boğazı Adaları Boigu ve Saibai’de görüldü.

  Saibia Adası’nda yaşayan vahşi doğa uzmanı Herber Warusam, ‘yakından takip ettikleri balığın ada dışına çıkmasına izin veremeyeceklerini’ söyledi.

  Hayatta kalma kabiliyeti bakımından ‘süper balık’ olarak da tanımlanabilecek tırmanan levrek, memelilerinkine benzeyen akciğerleri sayesinde su olmayan bölgelerde altı güne kadar yaşayabiliyor. Suyun azaldığı kurak bölgelerden göç etmek için karaya çıkan balık, havayı soluyabildiği gibi karada hızla hareket edebiliyor.

  Küresel ısınmanın etkisiyle çok sayıda göçe başlaması muhtemel olan balıkların sunduğu tehdit, yeni yaşam yerlerindeki ekosistemi alt üst etmeleri.

  https://youtu.be/wRD4oyo7IVM

  Avcıyı boğarak öldürüyor

  Tırmaman levrek, sadece karada hayatta kalabilme özelliğiyle değil, en zor şartlara bile dayanabilen son derece güçlü bir canlı.

  Kurumuş dere yatakların altı aya kadar uykuya yatarak hayatta kalabilen balık, kendisinden büyük avcılar tarafından yutulduğunda da kolay kolay mideye inmiyor. Tersine, şişerek avın boğazını tıkıyor ve kendisini çıkarmaya zorluyor. Diğer olasılıkta, aç kalan avcıyla beraber ölüyor.

  JCU’dan Nathan Waltham’a göre tırmanan levreğin özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. En son gözlemler, tatlı suyu tercih ettiği düşünülen balığın tuzlu suda da yaşayabildiğini gösterdi. Waltham, Torres Boğazı’ndaki en son gözlemlerinde balığın aşırı tuzlu göleklerde yaşayabildiklerini fark etmiş.

  Avustralyalı yetkililer, kıtanın tepesinden yükselen çıkıntıyı temsil eden Cape York Yarımadası’na tırmanan levreğin ulaşmasından korkuyor.

  Waltham, balığın yüzerek değil ancak balıkçı tekneleriyle kıtaya ulaşma riskinin yüksek olduğunu düşünüyor. Şu an tek önlem, bilinçsizce balığı kıtaya getirebilecek balıkçıların eğitilmesi.

  Torres Boğazı Adaları.
  Torres Boğazı Adaları.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler