SpaceShipTwo, Virgin Galactic’in Yeni Hava Üssünde İlk Uçuşunu Yaptı

0
36493
8a1792d9adcd5453dce765bb878e76be
8a1792d9adcd5453dce765bb878e76be

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo roket uçağı, ilk kez yeni operasyon üssü New Mexico’nun Spaceport America semalarında özgürce uçtu.

VSS Unity (Birlik) olarak bilinen SpaceShipTwo, Virgin Galactic’in New Mexico eyaletinde kurduğu Spaceport America uzay üssünden ilk kez havalandı. SpaceShipTwo, Şubat 2019’da yapılan tarihi test uçuşunda Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan havalanmış testler sırasında 80 kilometre irtifadaki (50 mil) uzay sınırını geride bırakmıştı.

New Mexico Spaceport Authority Yöneticisi Dan Hicks, “1 Mayıs’ta gerçekleştirilen VSS Unity uçuşu Virgin Galactic’in New Mexico’daki operasyonları adına heyecan verici bir dönüm noktası” dedi. Hicks, elde ettikleri başarının yanı sıra New Mexico eyaletinin Covid-19 pandemisiyle mücadele edilen stresli günlerde verdiği destekten son derece mutlu ve gururlu olduklarını belirtti.

Uçuş, koronavirüs pandemisi sırasında güvenliğin sağlanmasını amaçlayan bir dizi operasyonel protokol altında gerçekleştirildi. Bu kapsamda sosyal mesafe ve maske kullanımı da uygulandı.

VSS Unity, WhiteKnightTwo ana gemisi VMS Eve tarafından 15 km (50.000 feet) irtifaya taşındı ve daha sonra uzay limanının pistine geri süzülmek üzere serbest bırakıldı. Virgin Galactic, Unity’nin 0.70 Mach kayma hızına sahip olduğunu ve kontrollerde pilotlar Dave Mackay ve CJ Sturckow ile tüm test hedeflerini tamamladığını söyledi. Eve’in pilotluğunu Michael Masucci ve Kelly Latimer gerçekleştirildi.

[Virgin Galactic]

Virgin Galactic, devamı gelecek test uçuşları ile bu yıl bitmeden yörüngeye turist taşıma hedefini hayata geçirmek istiyor. 60 ülkeden 600’den fazla müşteri rezervasyon için koltuk başına 250 bin dolara çıkan ücretler ödedi. Virgin Galactic, Şubat 2020’de uzay turizmi uçuşları için ön ödemeler yapmaya devam etmişti. O ay içinde yapılan açıklamada, 7 bin 957 kişinin yörünge uçuşları için ön kayıt yaptırdığı belirtilmişti.

SpaceShipTwo, 2004 yılında Microsoft’un kurucu ortağı ve hayırsever Paul Allen’ın desteğiyle 10 milyon dolarlık Ansari X Ödülü’nü kazanan SpaceShipOne’ın halefidir.

Hava fırlatma mimarisi, Allen’ın geçen yıl Vulcan Inc.’den satın alınan yeni bir finansal destekçileri grubu Stratolaunch girişimine de ilham kaynağı oldu.

Virgin Galactic’in yeni doğan yörünge altı uzay turizmi endüstrisindeki başlıca rakibi Blue Origin, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un özel uzay girişimini temsil ediyor. Blue Origin, Virgin Galactic’in New Mexico operasyon üssünün birkaç saatlik sürüş mesafesind, Teksas’ın batısındaki yörünge altı uzay limanından insanları yörüngeye uçurmayı hedeflediğini açıkladı. Ancak pandeminin bu zaman çizgisini nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2019/02/23/virgin-galactic-tarihi-denemede-uzaya-ikinci-kez-ulasti/
https://www.dijitalx.com/2018/12/14/virgin-galacticin-uzay-araci-vss-unity-uzaya-cikarak-bir-ilke-imza-atti/
https://www.dijitalx.com/2018/07/27/virgin-galactic-ucuncu-roket-motorlu-denemesinde-irtifa-rekorunu-kirdi/