Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  Volkswagen 500 bin aracını geri satın alıyor

  Geçtiğimiz günlerde Reuters Volkswagen Grubunun yaklaşık 500.000 adet yasadışı kabul edilen 2.0L dizel motorlu aracını Amerika Çevre Koruma Ajansı (US EPA) ile yaptığı anlaşma doğrultusunda geri satın alacağını yazdı.

  Üçüncü bir şahsın açıklamalarına göre VW Grup bu satın alma operasyonu için ciddi miktarda kaynak ayırıyor ancak her bir dizel araç sahibine ne kadar bir para düşeceği bilinmiyor. Yine Reuters’e göre bu kaynak 1 milyar dolardan bile fazla olacak.

  Amerika Çevre Koruma Ajansı kendi ülke sınırları içerisindeki 500 bin aracın emisyon testlerinde hile yaptığını keşfetmişti. Hileli yazılım sayesinde araba laboratuvar testleri sırasında müsaade edilebilir emisyon aralığında görünüyordu ancak araç trafiğe çıktığında bu kontrol mekanizması otomatik olarak kapanıyordu.

  Ajans’ın tahminlerine göre VW Grubun ürettiği 2.0L motorlar yasaların izin verdiği nitrojen oksit değerlerinden neredeyse 40 kat fazla miktarda emisyon yapıyor.

  Volkswagen kozu verdi bile

  Diğer bir ana dedikodu ise VW Grubunun geri satın alacağı bu araçları emisyon yasalarının daha gevşek olduğu ülkelerde tekrar satacağı yönünde ancak böyle bir satışın gerçekleşmesine izin verilir mi orası muallak.

  Anlaşılan o ki Volkswagen Grubu sıkıntısını olabildiğince az zararla çözmek için elinden geleni yapacak ancak özellikle de Amerikan hükümetine verdikleri koz ile bu isteklerini ne kadar gerçekleştirebilecekler ve ne kadar az zararla bu büyük krizi atlatabilecekler zamanla göreceğiz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler