Volkswagen Minibüs küllerinden doğuyor

0
8419
vw minibus 1
vw minibus 1

Tekrar minibüslere doluşmaya hazır mısınız ?

Evet doğru duydunuz, 68 kuşağının Hippie akımında adeta ikon olan Volkswagen Minibüs, uzun bir aradan sonra tekrar yollara dönüyor.

Autocar‘ın edindiği bilgiye göre Volkswagen ikonik minibüsünün 21. yüzyıl teknolojisiyle donattığı yeni versiyonunu önümüzdeki Ocak ayında düzenlenecek olan Tüketici Elektronikleri Şov’unda (CES) görücüye çıkaracak.

Yine Autocar’ın kaynaklardan edindiği bir bilgiye göre Tüketici Elektronikleri Şov’unda konsept olarak tanıtılacak olan minibüsün üretimine 2017’de başlanıp başlanmayacağı ise sonrasında açıklanacak.

Çünkü bilindiği gibi, Volkswagen bu ikonik aracını tekrar hayata geçirilmek için 2001 yılından bu yana girişimlerde bulunuyor. Hatta aynı yıl Detroit Otomobil Fuarı’nda, 2003 yılında piyasalarda olacakmış gibi lanse edilmesi planlanıyordu. Ancak efsane minibüs fuarda yeterince ilgi görmeyince proje askıya alındı.

İkinci bir girişim ise daha küçük bir konsept araç olarak 2011’de görücüye çıkarılan Bulli oldu. Ancak o da hiç bir zaman showroomlarda boy gösteremedi.

https://www.youtube.com/watch?v=F1KMc1oakXM

Volkswagen yetkililerinin söylediğine göre, efsanenin geri dönüşü de çok etkileyici olacak. Bu yeni modelde benzinli ve dizel motorun yanı sıra elektrikli motor opsiyonu da müşterilere sunulacak. Üstelik Volkswagen Grup’un Audi R8 e-tron ve Audi Q6 e-tron araçlarında kullandığı lityum-iyon pil teknolojisinin aynısı yeni Volkswagen minibüslerde olacak. Bu da demek oluyor ki, bir tam şarj ile 400-500 km gidilebilecek. Bir minibüs olduğunu da düşünecek olursak bu mesafeler hiç de fena değil.

Bakalım yeni Volkswagen Camper Minibüs bu defa gereken ilgiyi görüp, 2017’de üretimine başlanacak mı, sokaklarda bu şirin elektrikli araçları görmek herkesin ilgisini çekecektir.