Yeni bir tanesinin doğumu 15 yıl alabilir

0
3936
gergedan rhino 00001
gergedan rhino 00001

Neslinin devam etmesi için klonlama yönteminden başka olasılığın neredeyse kalmadığı kuzey beyaz gergedanından geride sadece üç tane kaldı. ABD’nin San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkı’nda 1989’dan bu yana yaşamını sürdüren Nola, kemiklerinde kireçlenme ve bakteri enfeksiyonu nedeniyle giderek kötüleşmişti. Dişi gergedan, tedavilere cevap vermeyince hayatını kaybetti.

Hayvanat bahçesinden yapılan açıklamada, Nola’nın 13 Kasım’da geçirdiği ameliyatın ardından durumunda değişme olmadığı ve iyileşme imkanı kalmayınca uyutulduğu belirtildi.

Yeni bir doğuma kadar yeni alternatifler doğabilir

Nola’nın ölümünün ardından geride kalan üç kuzey beyaz gergedandan sadece bir tanesi erkek. Kenya’daki Ol Pejeta koruma alanında 7 silahlı bekçinin koruduğu Sudan, 42 yaşında ve sperm üretimi azaldığı için doğal yolla baba olma şansı çok düşük.

Vahşi doğa yetkilileri, gelinen noktayı gergedan ve fillerin sürekli kaçak avcıların hedefinde olmasına bağlıyor. Aşırı nüfuslu Güneydoğu Asya ülkelerinde boynuzların tedavi edici özelliği olduğuna inanılması, gergedan ve filleri kaçak avcıların ana hedeflerinden biri haline getiriyor.

San Diego Hayvanat Bahçesi öldürülme tehlikesi altında olan 6 güney beyaz gergedanının Güney Afrika’dan getirildiğini açıkladı. Kuzey beyaz gergedanından alınan spermlerin aktarılacağı taşıyıcı annelerin, 10 ila 15 yıl içinde bir yavru vermesi bekleniyor. Bu süre içerisinde donmuş hayvanat bahçeleri ve klonlama alanında gelişme yaşanması muhtemel.