Yerden 10 Kilometre Yükselen Starship SN9, İnişte İnfilak Etti

0
9975
sn9 elonmusktwitter
sn9 elonmusktwitter

SpaceX’in en son gerçeleştirdiği Starship prototip testinde ateşlenen SN9, yerden 10 kilometre havalanarak sorunsuz bir uçuş gerçekleştirirken, iniş esnasında infilak etti.

SpaceX, derin uzay yolculukları için dur durak vermeden Ar-Ge sürecini sürdürdüğü Starship uzay gemisinin en son denemesini dün Meksika Körfezi’ndeki test alanında gerçekleştirdi. Starship’in en son prototip denemesi Aralık 2020 başında gerçekleştirilmiş ve SN8 muazzam bir uçuşun ardından görkemli bir şekilde infilak etmişti. SN9, uçuş yeteneğini daha da geliştirirken, inişi en az SN8 kadar görkemli oldu.

Texas’ın güneyindeki Boca Chica köyünün yakınlarında yer alan test alanında yapılan ateşleme, TSİ 21:25’te başladı. 50 metre uzunluğundaki SN9, başarılı bir ateşlemenin ardından planlandığı gibi kademeli olarak 3 Raptor motorunu kapattı ve hedeflenen 10 kilometre irtifaya ulaştı. SN9, atmosfere yeniden giriş esnasında gerçekleştirmesi gereken karmaşık yatay dönüşü de gerçekleştirmeyi başardı.

İniş esnasında hızını yeterince kesmeyi başaramayan uzay aracı, ateşlenmesinden 6,5 dakika sonra ateşleme platformuna dikey konumda sert bir şekilde çarptı ve devasa bir alev topuna dönüştü.

Ateşlemenin ardından açıklama yapan SpaceX mühendislerinden John Insprucker, “İniş üzerinde biraz daha çalışmamız gerekiyor” ifadesini kullandı. Ateşlemede birçok veri topladıklarını belirten Insprucker, “atmosfere ses hızının altındaki yeniden girişi temsil eden uçuşun iyi göründüğünü ve üzerinde çalışmaya devam edeceklerini” söyledi.

İnsanlığı Güneş Sistemi’nin farklı noktalarına taşıması hedeflenen Starship, aynı adı taşıyan bir uzay gemisi ve onu aeşlemekten sorunlu Super Heavy adlı dev bir roketten oluşuyor.

Starship’in nihai versiyonu altı Raptor ile yakşaşık 30 motora sahip olacak. Uzay aracının ilk hedefi 2023’te Ay yörügesine yolculuk ve ardından Mars’a ulaşmak.

Sırada SN10 Bekliyor

Starship’in ilk prototipleri sadece bir motor taşıyordu ve hedefleri yerden sadece 150 metre havalanmaktı. SN8, ilk üç motorlu Starship prototipi olarak ateşlendi ve bugüne dek erişilen en yüksek irtifaya ulaştı.

SpaceX, 9 Aralık’ta gerçekleştirdiği ateşlemede ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından sunulan lisansı ihlal etmişti. İhlalin anlaşılmasının ardından SN9 ateşlemesi planlanandan daha geç bir tarihe ertelenmek zorunda kalmıştı. FAA, 2 Şubat’ta gerçekleştirilen ateşlemenin de inceleneceğini belirtti.

FAA tarafından yapılan açıklamada, “Her ne kadar test ateşlemesi insansız gerçekleştirilmiş olsa da, yaşanan kazanın sebebinin tanımlanması için soruşturma yapılacak ve program ilerledikçe güvenliğin artırılması için muhtemel fırsatlar tespit edilecek” denildi.

SN10 ateşlemesinin kısa süre içinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ar-Ge sürecinin bu kadar hızlı ilerlemesi, Starship’in derin uzaya insan taşıyacağı günlerin çok uzak olmadığına işaret ediyor. SpaceX CEO’su Elon Musk, “Mars’a 2026 yılında insan taşımaya başlayabileceklerini, bu tarihin 2024’e bile çekilebileceğini” söylemişti.

Kaynak: Space.com