Çarşamba, Haziran 26, 2024
More

  Yüzde 100 Güneş Enerjili Uzak Medeniyet: Ta’u

  Amerika’nın Batı Yakası’ndan 6500 Kilometre mesafede bulunan Ta’u adasının hikayesi oldukça ilginç. Oldukça tatlı bir görünüşü ve saf okyanus suyuyla tam bir manzara olmasına rağmen, ilginç olan detay, adadaki yenilikler.

  6500 Kilometre Ötede Medeniyet Savaşı

  Uzun süreler boyunca, ada sakinleri bu kadar uzak bir yerde kalmanın sorunlarıyla mücadele ediyorlardı. Adanın yerellerinden ve aynı zamanda yemek dükkanı işleten Keith Ahsoon, neredeyse bütün ada sorunlarıyla yüzleştiğini, en çbüyük sorunun ise erişilebilir ve güvenilir bir enerji kaynağının olmadığını söylüyor:

  “Botun buraya iki ay boyunca gelmediği zamanları hatırlıyorum. Her şey için bota güvenmek zorundaydık, elektrikleri sağladığımız jeneratörlere konan dizel de buna dahil. Dizelimiz azaldığında, sadece sabah ve öğleleri kullanarak biraz daha tasarruf etmeye özen gösteriyorduk. Sular da pompalar ile evlere taşınıyor, bütün ada halkı buna güveniyor. İleride neler olacağını bilmeden bunları yaşamak çok zor.”

  Tesla ile %100 çözüm!

  Ancak bütün bu endişeler geçmişte kaldı diyebiliriz, Ta’u adasının güneş enerjisi elde etmesi ve bataryada enerji depolaması sayesinde, adanın neredeyse bütün enerji ihtiyacını karşılanabiliyor.

  Kurulan panelde 60 Tesla Powerpack, bulunuyor. Her Tesla Powerpack 1.4 Megawatt güneş enerjisi üretim kapasitesi ve 6 Megawatt saat de batarya depolama süresine sahip.

  5328 farklı güneş paneli ile, bütün ada güneş enerjisiyle üç gün durabiliyor. Bütün sistemin tekrar dolması ise yedi saatlik gün ışığı sonrası tamamlanıyor.

  dijitalx-solarpower-ta'u

  “Gece uykuya daldığımda ertesi gün müşterilerime servis yapabileceğimi bilmek güzel” diyen Ahsoon’a göre aynı zamanda adanın güç kaynağının yenilenebilir enerji olması dizelin daha az masraflı ve zararsız bir alternatifi.

  Güzel bir örnek olması dileğiyle

  American Samoa Ekonomi Kalkındırma Otoritesi tarafından destek verilen bu projenin 414.500 litre dizelden tasarruf edilmesini planladığı biliniyor.

  Ahsoon’un memnuniyeti ise oldukça fazla; “Bu proje dünyanın karbon ayak izini azaltmaya yardım edecektir. Adada yaşıyorsanız, küresel ısınmayı birinci elden hisseden kişi siz olursunuz. Plaj erozyonları ve diğer gözle görülür değişiklikler burada yaşamın bir parçası. Bu ciddi bir problem ve umarım ki bu proje diğer insanlara güzel bir örnek oluşturur.”

  Tesla, geçtiğimiz günlerde SolarCity’i 2 milyar dolara yakın bir ücrete satın almıştı.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler