Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  Bilim insanları ‘Mars ortamında’ patates yetiştirmeyi başardı

  Lima’da bulunan Uluslararası Patates Merkezi (CIP) çetin Mars atmosferi koşullarında patatesin yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini anlamak için deneme yaptılar. Aynı zamanda bu çalışma dünyada ekstrem iklim koşullarının bulunduğu bölgeler içinde çok önemli.

  Bu çalışma 14 Şubat 2017’de ilk patates yumrusunun ekilerek başlatıldı. Yetiştirme ortamı ise UTEC’ten mühendisler tarafından Mars koşullarına göre hazırlandı.

  İlk sonuçlar pozitif

  Mars’ta patates yetiştirme projesi CIP tarafından hem Mars koşulları için hem de küresel ısınma neticesinde ekstrem koşullara sahip bazı bölgeler için tasarlandı.

  Daha önce NASA’nın Ames Araştırma Merkezinde (ARC) çalışmış, UTEC’da Araştırma Görevlisi olan Julio Valdivia-Silva “Mars’a benzer koşullarda bitki yetiştirmek bu projenin önemli bir aşaması. Eğer bitkiler aşırı zorlu koşullara direnç gösterebilirse, biz bu bitkileri CubeSat’a alıyoruz.

  Birkaç aşamalı deneyler yaparak hangi çeşitlerin en iyi sonucu verdiğini tespit ediyoruz ve öğrenmek istediğimiz şey patatesin hayatını sürdürebilmesi için gereken minimum istekler neler” diyor.

  CubeSat içerisinde yetiştirme materyali ve patates yumrularını barındırıyor. Hava geçirmez olarak tasarlanmış ortam besin içeriği zengin suyla takviye ediliyor, sıcaklık Mars gününe göre ayarlanıyor.

  Hava ise Mars’ın atmosferinde bulunan oksijen ve karbon dioksit seviyesiyle aynı. Yani Mars’ın bir minyatürü olarak düşünülebilir. Deneyin canlı yayını bu bağlantıdan görüntülenebilir.

  İlginizi çekebilir: Bilim insanları mikropların Mars ortamında hayatta kalabileceğini kanıtladı

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler