1 museum for the blind
1 museum for the blind

Helsinki’den tasarımcı Marc Dillon, gözü bozuk veya tamamen görme engelli insanların sanat ile etkileşime geçebilmeler, sanattan kopmamaları adına Unseen Art (Görülmemiş Sanat) projesini hayata geçirmiş. Tasarımcı Dillon, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak Mona Lisa gibi klasik sanat eserlerini yeniden yaratıyor ki bu sayede insanlar eserleri “hissedebilsin”.

3_museum-for-the-blindProje dahilinde herhangi birisi eserleri 3 boyutlu yazıcı ile yazdırıp paylaşabiliyor bu sayede diğer insanlar esere ulaşıp isterlerse sergide isterlerse evlerinde sergileyebiliyorlar. Dillon’un amacı online bir arşiv oluşturarak burada sanatçıların veya insanların, eserlerin 3D (3 boyutlu) dosya formatlarını depolamalarını sağlamak ve sonrasında bu arşivi herkesin erişimine açmak.

2_museum-for-the-blind

Sanatın ne anlama geldiğini anlamanın değişik bir yolu

Bunun gibi bir inovasyon görme bozukluğu veya engeli olan insanlara görsel sanat dünyasının zenginliklerini aktarabilir. Eserleri başka birinin tarifine ihtiyaç duymadan veya görmeden anlayabilecek ve onlarla duygusal etkileşim kurabilecekler. En sonunda onlar da yıllardır insanların hakkında konuştuğu “sanat”ın kendileri için ne anlama geldiğine karar verebilecek ve başka diyarlara yolculuk edebilecek.

Kişisel olarak da çok hoşuma giden ve kalbime dokunan bu projenin bir an önce büyük bir sıçrayış yaparak dünyaca ünlü müzelerde, galerilerde ve sanat merkezlerinde yerini almasını diliyorum.

Detaylı bilgi için: http://www.unseenart.org

Previous articleHyundai ‘Iron Man’ kıyafeti üretiyor
Next article‘Esrarengiz yıldızın uzaylılarla bağlantısı yok’
Supugti Mupugti
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.