Salı, Haziran 25, 2024
More

  Grönland’ın Ne Kadar Hızlı Eridiğini Gösteren Korkutucu Fotoğraf

  Grönland’da buz erime hızı o kadar arttı ki, bilim insanları en son topladıkları verileri analiz edemeden üzerine bastıkları buzun suya dönüştüğüne tanık oluyorlar.

  Grönland 2019 yazında dünya gündemini fazlasıyla meşgul etmiş ve buz kalıplarının akıp gittiği nehirlerin görüntüleri küresel ısınmanın ne kadar acımasız bir boyuta geldiğini gözler önüne sermişti. Aradan bir yaz geçtikten sonra, maalesef durum iyileşmek bir kenarda dursun daha kötüye gidiyor. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü tarafından yayımlanan en son fotoğraflardan biri gelecek için gerçekten son derece endişe verici.

  Dr Steffen Olsen tarafından paylaşılan fotoğrafta, tamamen suyla kaplı bir alanda ilerleyen bir kızak görülüyor. Kızağın üzeride yer aldığı “denizin” bir zamanlar buzul bir alan olduğunu bilmek, kıtadaki erimenin boyutunu korkutucu bir şekilde ortaya koyuyor.

  Arktik’te olduğu gibi Grönland’ın da belli kısımları yazın eriyor ve kışın tekrar donuyor. Geride kalan yaz ise erime miktarı normalin hiç olmadığı kadar üzerine çıktı ve tekrar donan kısımların miktarı azaldı. Uzun süreli sıcak havaların ve yüksek basınç sisteminin Grönland’da hava sıcaklığını artırdığı belirtildi. Bilim insanları şu an erimeye neden olan etkenlerin ne kadar devam edeceğini ve erimenin ne boyutta olacağını tahmin edemiyor.

  İklim bilimciler, Mayıs 2020’de Grönland’da sıcaklığın hiç olmadığı kadar arttığını ve geride kalan yıllardaki erimenin çok üzerine çıkıldığını fark etti. Olssen, Grönland’da acilen önüne geçilmesi gereken buzul erimesinin sebeplerini araştıran isimler arasında yer alıyor. Bu sene, erime beklenenden daha erken başladı ancak buzun altındaki yüzeyin sağlam olması sayesinde suyun sızabileceği çatlaklar oluşmadı.

  Tekrar donabilecek suyun kaçıp gitmemesi sevindirici olsa da, Olssen’in Twitter hesabında paylaştığı fotoğraf son derece endişe verici. Olssen, buz üzerinde oluşan sellerin Grönland’da ulaşım, avlanma ve balıkçılığı doğrudan olumsuz etkilediğini belirtti.

  Haliyle, tek bir fotoğraf ne olup bittiği hakkında çok yanıltıcı olabilir. Maalesef Grönland’da yaşanan hızlı erime son yıllarda fazlasıyla iyi bilinen bir husus ve uydu verileri dahil olmak üzere bu durumu gözler önüne seren birçok bilgi mevcut. Aşağıda yer alan harita, Haziran 2019’da Grönland’daki durumu gösteriyor. Koyu gri alanlar çoktan kaybolan, turuncu alanlar ise erimekte olan bölgeleri gösteriyor.

  Olssen’in fotoğrafı çektiği tarihte Grönland’ın 2 milyar ton buz kaybettiği belirtiliyor. Bu miktar, Birleşik Krallık’ın tümünü 1 santimetre kalınlığında kar ile kaplamaya yeter (Birleşik Krallık’ın yüzölçümü 242.495 km²).

  Grönland hızla erirken, Arktik’in daha kötü bir durumda olduğunu da not düşelim. Grönland’ın 60 derece batısındaki bölgede ısı fazlasıyla yükselirken, Kuzey Kutbu ve Alaska buzulları erimeye devam ediyor.

  Kaynak: IFLS

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler