İyisi ve kötüsüyle 2016’da uzay keşfinin tanık olduğu en önemli gelişmeler

0
74609
juno jupi02
juno jupi02

Uzay-havacılık sektörü, en zorlu yıllardan birini geride bıraktı. Birçok başarının yanında başarısızlıkların da yaşandığı 2016, teknolojik gelişimler ve tecrübe adına uzay-havacılık ve astronomi alanında çok büyük katkılarda bulundu. Son bir yılda en çok akılda kalan olaylar neydi, bir bakalım:

1UZAY KEŞFİNDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER
Dokuzuncu gezegenin varlığına dair deliller güçlendi

planetX

Ocak ayında, ‘Plüton katili’ olarak tanınan Mike Brown ve meslektaşı Konstantin Batygin, Güneş Sistemi’nin derinliklerinde dev bir gezegenin geziniyor olabileceğine dair açıklamada bulunarak astronomi dünyasını ters köşe etti. Henüz görülememiş olmasına rağmen, Dokuzuncu gezegenin (nam-ı diğer PlanetX) varlığını öne süren bulgular, Kuiper Kuşağı’ndaki altı buzul cismin yörünge hareketlerindeki bozulmalar olarak belirdi. Dokuzuncu gezegenin Dünya’nın 10 katı kütleye sahip olduğu ve Güneş’e Dünyamızın yıldıza olan uzaklığından 200 ile 1200 kat daha uzak olduğu düşünülüyor.

Yıl içersinde Dokuzuncu gezegenin varlığına dair daha fazla bulgu elde eden astronomlar, dev gök cisminin “Güneş Sistemi’ni ekseninden çıkarıyor olabileceğini” öne sürdü.