Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Kuzey Amerika’nın ‘zombi yılanları’ oyunculuk yeteneği ile göz dolduruyor

  Tehdit altında kaldığı zamanlarda vahşi saldırı yöntemleri denemek yerine ölü numarası yapan Kuzey Amerika’nın ‘zombi yılanları’, Facebook’un gözdesi oldu.

  Kuzey Carolina Eyaleti Parkları ve Rekreasyonu tarafından Facebook’ta paylaşılan fotoğraflar, yılanların alışık olmadığımız bir yönünü gözler önüne seriyor. Heterodon platirhinos veya ‘doğulu domuz-burunlu yılan’ olarak bilinen yılan, tehdit hissettiği zaman sivri dişlerini gösterip saldırı moduna geçmek yerine ölü numarası yapıyor.

  Takdir edilecek bir performans sergileyen zombi yılanları ters dönerek dilini dışarı çıkarıyor ve acı içinde ölmüş bir yılan izlenimi veriyor. 2019’u Yılan Yılı ilan eden Kuzey Carolina Eyalet Parkları ve Rekreasyonu, ilginç fotoğraflarını paylaştığı yılan hakkında bir quiz yaptı:

  “Bu ünlü North Carolina (NC) yılanı hangisidir? Bir kobra mı? Bir zombi yılanı mı? Bu zararsız bir tür.”

  Kobra ile benzetilmesinin nedeni, domuz-burunlu yılanın bir diğer savunma özelliğinden geliyor. Sadece ölü taklidi yapmakla yetinmeyen yılan, kobra gibi boynunu düzleştirip kafasını yerden biraz kaldırabiliyor. Aynı zamanda tıslayarak tehlikeli bir yılan gibi saldırı tehdidinde bulunuyor. Ancak saldırılarında ısırmaktan çok, sert bir kafa atmayı tercih ediyorlar.

  Domuz-burunlu yılanı zehirsiz bir tür olarak biliniyor. İnsanları ısırdıkları birkaç vakada sadece şişliklere sebep olan yılanlar, arka dişlerinde sakladıkları zehri daha çok amfibi hayvanları avlarken kullanmayı tercih ediyor. En sevdikleri yemek ise kara kurbağası.

  Vahşi doğa yetkililerinin verdiği bilgiye göre NC eyaletinde yaşayan 37 yılan türünden 31’i zehirsiz. Geride kalan yılanların altısı ise insanlara çok az tehdit sunuyor.

  Kısaca yılan korkusu olan biriyseniz NC yaşamak için en ideal yerlerden biri olabilir. Bir gün doğada yürüyüş yaparken bırakın size saldırmayı, “sadece bakıp yanımdan geç” ifadesiyle bir zombi yılanın dili dışarı sarkmış görüntüsü ile karşılaşabilirsiniz.

  İlginizi çekebilir:

  Kanguru faresinin çıngıraklı yılandan kaçarken yaptığı ninja hereketleri

  Avustralya’nın kuzeyinde ‘üçüncü gözü’ olan yılan bulundu

  Kaya sincabının kamçılı yılanı mideye indirdiği nadir fotoğraflar

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler