Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Modern günümüzün bir numaralı kuş katili: Gökdelenler

  ”BBC’nin haberine göre Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 600 milyon kuş yaşamını gökdelenler ve çeşitli insan yapıları yüzünden yitiriyor. ”

  Popüler kültür kavramı hayatımıza epeyce şey kattı. Bu durumu sosyokültürel yapıya entegre ettiğimizde ise karşımıza sayısız nesne çıktı. Bunlardan en görkemlisi ve göz alanı ise tabii gökdelenler.

  Tarihi kayıtlara göre ilk gökdelenler, modern Yemen’in kuzeyindeki Hadramut bölgesinde yaşamış Hadramilerin çölden gelen saldırılardan korunmak amacıyla inşa edilmiş. Tabii bu yapılar ilk zamanların mahmurluğunu ve görkem açlığını içimizde ilk ateşleyen yapılar oldular. Bugün ABD’de sınırları içerisinde neredeyse her kentte gökdelenlere rastlamak mümkün.

  Bu muntazam ışık saçan gökdelenlerin zararları da ekosistem için oldukça fazla, rüzgar akış yönünü direkt değiştirerek bir şehir ve çevresinin atmosferini, dolayısıyla hava durumunu ve ekosistemini dolaylı yoldan etkileyebiliyorlar. Bunlara çözüm ise yenilikçi gökdelen yapıları ve çevre dostu tasarımlar.

  Ancak bu habere göre konu çok farklı, ABD kuş göç yollarının tam olarak üzerinde bulunan ve çeşitli yönlerden kilit role sahip olan bir ülke, bu kilit role verilebilecek en iyi örnek de Chicago şehri. Chicago, bulundurduğu sulak alanlar ve coğrafi faktörler sayesinde oldukça verimli bir kuş havzasıydı. Tabii birileri gökdelenleri dikene kadar…

  Amerika Kıtası Göç Yolları

  ”Cornell Kuşbilimi Laboratuvarı’nın araştırmasına göre gökdelenlerin yapay ışıkları nedeniyle yön duygularını kaybeden hayvanlar binalara çarparak yaralanıyor, çoğu kez de ölüyor. ”

  Gökdelenler ışıklarını söndürmeli

  Bilançonun özellikle kuşların göç mevsiminde daha ağır olduğu belirtiliyor. İlkbahar ve sonbaharda Kanada ve Latin Amerika arasında milyarlarca kuş göç ediyor.

  Sonuçları “Frontiers in Ecology and the Environment” adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD’de kuşlar için en tehlikeli kent Chicago. Bunu Houston ve Dallas izliyor. Bu kentler, kuşların göç yolları üzerinde bulunuyor.

  Gece gökdelen ışıkları oldukça parlak oldukları için kuşlar, gökdelenlere yönelip ya cama çarpıyor ya da birbirine çarpıp yere çakılıyor.

  Bazı kuşlar için binaların ışıkları o kadar yanıltıcı oluyor ki, nereye gideceğini bilemeyen hayvanlar saatlerce kanat çırıpıyor. Kuşlar sonunda bitap düşüp, kendileri için güvenli olmayan yerlere inmek zorunda kalıyor.

  Vahşi doğayı koruma örgütü New York City Audubon, yüksek binaların iki göç mevsiminde gece ışıklarını söndürmesi çağrısında bulunmuştu.

  -Science is Everything-

  Kaynak: BBC, CNN

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler