NASA ve SpaceX ABD’li astronotları taşıyacak

0
3661
18039170043 e2ca8b540a b
18039170043 e2ca8b540a b

Florida’da yer alan NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki ‘Fırlatma Rampası 39A’, Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerinin ihtiyaçlarına uyarlanmak için SpaceX tarafından modifikasyon geçiriyor.

SpaceX, NASA’nın “Ticari Mürettebat Programı” ile işbirliği içinde olunan ve şuan NASA misyonlarından birisi olan ISS misyonu dahilinde ‘Crew Dragon’ uzay aracı için fırlatma rampasını kullanmayı bekliyor.

NASA, Cuma günü ilk görev emri ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) uzay üssünün araştırma olanaklarının genişletilmesi yönünde Hawthorne, Kaliforniya merkezli şirket SpaceX’den ABD topraklarından Amerikan astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımak için önemli bir adım attı.

NASA, dört garantili başvurusu bulunan bir başvuru sırasındaki ikincisi kabul edilen bu başvuruyu Ticari Mürettebat Taşıma Kapasitesi (CCtCap) sözleşmeleri altında yapacak. Houston merkezli Boeign Şirketi, Mayıs ayında ilk mürettebat görevi başvurusunu almıştı.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı müdürü Kathy Lueders, “İlk mürettebat rotasyonlu misyonları için veri iletiminde akıcılık ile ilerleyecek bu misyon için SpaceX ve Boeing gibi şirketleri görmek gerçekten heyecan verici” dedi ve ekledi: “Bu misyonun gerçekleşmesinde ABD şirketlerinde en azından büyük katkı sağlayan ve güçlü kapasitelere sahip olan iki şirketin olması, yaşam süresi boyunca Amerikan topraklarından uzay istasyonuna mürettebat göndermek ve kritik bilimsel denemeler sunması açısından önemlidir.”

Uluslararası Uzay İstasyonu. [NASA]
Uluslararası Uzay İstasyonu. [NASA]

‘Yeterli olgunluk düzeyine ulaşıldı’

Önce hangi şirketin istasyona gideceğine ise daha sonra karar verilecek. SpaceX’in 2017’in sonlarında Amerikan astronotlarını UUİ’na taşımaya başlayacağı söylenirken, kesin bir gerçekleşme tarihinin verilmediğini söyleyelim.

SpaceX’in mürettebatı götürme sistemi, Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketi dahil, farklı geliştirme ve onaylama aşamalarında ilerlemiş bulunmaktadır.

Şirket geçtiğimiz günlerde kritik bir tasarımı gözden geçirdikten sonra imalat, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri doğrultusunda ulaştırma sistemi tasarımın doğru çalışması için yeterli olgunluk düzeyine ulaştığını gösterdi.

SpaceX başkanı ve CEO’su Gwynne Shotwell, “ Ticari Mürettebat Programında ilk operasyonel mürettebat misyonu ile göreve devam etmek önemli bir kilometre taşıdır ve tüm SpaceX ekibi için büyük bir gurur kaynağıdır ” diyor ve ekliyor: “2017 yılında Crew Dragon, uzay istasyonuna NASA astronotlarını taşıyacağı zaman, şimdiye kadarki tehlikesiz ve en güvenli uzay aracının birinde yolculuk etmiş olacaklar. Biz NASA ve ülkemiz için bu özelliğin gelişiyor olmasından gurur duyuyoruz.”

Falcon 9 roketinin ateşlenme anı. [SpaceX]
Falcon 9 roketinin ateşlenme anı. [SpaceX]

Koltuk maliyeti 80 milyon dolar

NASA, Ticari Mürettebat programının başlaması halinde NASA astronotlarının uzay istasyonuna taşınması için ve Rus Soyuz roketlerine mecbur olduğundan koltuk başına maliyetin azaltılmasını amaçlıyor. Ancak, NASA, 2016 ve sonrası mali yılında CCtCap sözleşmeleri için istenen fonun tamamını alamazsa, ajans SpaceX ve Boeing ABD şirketleri için gelecekteki kilometre taşlarını geciktirmek zorunda kalacak ve uzay istasyonuna Amerikalı astronotları taşımak için Rusya’ya olan bağımlılığını sürdürmesi gerekecek. Ek olarak Rus Soyuz roketleri için NASA, koltuk (astronot) başına 80 milyon dolarlık bir ödeme yapmak zorunda.

CCtCap sözleşmeleri adı altında, NASA’nın uçuş için nihai onayı vermeden önce her şirketin başarılı bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Her sözleşme en az iki ve en fazla 6 olası misyonu kapsar. Standart bir Ticari Mürettebat Misyonu istasyona dört NASA üyesi veya NASA’ın desteklediği çalışanlarını ve çok amaçlı lojistik bir modül taşıyacak. Uzay aracı ise bu süre içerisinde en fazla 210 gün boyunca istasyonda acil durumlar için oluşturulan filika görevini görecek.

Dragon'un 2014'teki bir görevde UUİ'den ayrıldıktan sonra çekilen fotoğrafı. [NASA]
Dragon’un 2014’teki bir görevde UUİ’den ayrıldıktan sonra çekilen fotoğrafı. [NASA]

Uzay uçuşu ticarileşecek

UUİ bilim insanı Julie Robinson “ Ticari Mürettebat Programı’nın başlatılması uzay istasyonunda bize araştırma ihtiyacını karşılamakta yardımcı olmak için gerçekten önemli çünkü bizim mürettebatı 7 astronot arttırmamıza imkan tanıyor“ diyor ve ekliyor: “ Uzun vadede, ayrıca gelecekteki ticari araştırma platformlarına bilimsel erişim için düşük yörüngede temel düzenlemeleri belirler. “

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı CCtCap sözleşmelerini idare ediyor ve ticari ulaşım sistemi tasarımlarını garanti altına almak için her firma ile çalışmalarını sürdürürken, sertifikasyon sonrası misyonları ajansın güvenlik gereksinimlerini karşılayacak. Program ayrıca mürettebat güvenliğini sağlamak için misyonların tüm operasyonel aşamalarınada dahil olacak.

Uzay uçuşunun geleceği, görünüyor ki, SpaceX ve Boeing gibi ticari opereyasyonların ellerinde kalmaya devam edebilir. Son olarak NASA’nın bütçe sıkıntıları nedeniyle fırlatmanın birkaç yıl sonraya sarkabileceğini de söyleyelim.