Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Perseverance’ın Mars Yüzeyindeki 16 Dakikalık Ses Kaydını Dinlediniz Mi?

  Kızıl Gezegen’e bir ay önce iniş yapan ve seleflerine kıyasla gelişmiş bir ses kayıt sistemi taşıyan Perseverance, Mars yüzeyinden 16 dakikalık ses kaydı gönderdi.

  Perseverance keşif aracı sayesinde geçmişte çok nadir rastladığımız “Mars ses kayıtlarını” artık bol bol duyabileceğiz. Yüzeyden ilk ses kaydını inişinden sadece birkaç gün önce gönderen Perseverance, Mars yüzeyinde hareket ettiği 16’ncı görev gününde (Sol 16) iki yeni ses kaydı daha gönderdi.

  NASA Soundcloud hesabında yayınlanan ses kayıtlar, Perseverance’ın Mars yüzeyinde yaklaşık 27,3 metre ilerlediği 7 Mart tarihine ait. Ses kayıtlarında Perseverance kayaların üzerinden ilerlerken gövdesinden ve özellikle metal tekerlerinden çıkan sesler duyulabiliyor.

  Perseverance’ı kullanma ayrıcalığına sahip birkaç keşif aracı sürücüsünden Vandi Verma, “Birçok insan fotoğraflara baktığı zaman metal tekerlere fazla ilgi göstermiyor. Bu tekerler ile kayaların üzerinden geçerken oldukça fazla gürültü çıkıyor” ifadesini kullandı. NASA Jet İtki Laboratuvarı’nda (JPL) görev yapan Verma, “Görüntü açısından bakıldığında Dünya ile Mars arasındaki farklılığı çok iyi algılıyoruz, ancak ses bu farklılığın tamamen farklı bir boyutu. İki gezegen arasındaki farkı görebilmek ve Mars’ın doğasını daha iyi anlamayı sağlıyor” dedi.

  Mars yüzeyindeki sesler Perseverance’ın giriş, alçalma ve iniş (EDL) mikrofonu tarafından kaydedildi. NASA malzeme deposunda hazır bulunan EDL, Perseverance’ın tarihi inişine ait sesleri kaydetmek için ana gövdedeki bilimsel donanımlara sonradan olarak eklendi. EDL, başarılı inişin ardından görev boyunca Perseverance’ın faaliyetlerine ait sesleri kaydetmek için kullanılacak.

  Yayınlanan en son iki ses kaydından bir tanesi 85 saniye uzunluğunda ve dosyadaki gürültüyü azaltmak için editlenerek yayınlandı. Eğer yeterince tatmin edici olmadığını düşünürseniz, 16 dakika 21 saniye uzunluğundaki diğer ses dosyasını dinleyebilirsiniz.

  Mars 2020 projesinde EDL Camera ve Mikrofon alt sistemlerinden sorumlu mühendis Dave Gruel, “Eğer bu seslerin aracımdan çıktığını duysaydım hemen kenera çekerdim… Ancak bir dakika durup neler duyduğunuza ne nerede kaydedildiğine dikkat ederseniz, fazlasıyla mantıklı” ifadesini kullandı.

  Ses kayıtlarındaki gürültünün büyük kısmı metal tekerlerin ve süspansiyon sisteminin zorlu bir arazide ilerlerken çıkardığı gürültüyü temsil ediyor. Öte yandan, tiz arka plan gürültüsünün neden kaynaklandığı kesin değil. Mühendisler tiz sesin bir elektrik kutusundan kaynaklanan elektromanyetik parazitlenme mi yoksa Perseverance’ın hareketinden oluşan bir gürültü mü olduğundan henüz emin değil.

  Geride kalan ayı son derece yoğun geçiren Perseverance, SuperCam lazer sistemini ve robotik kolunu test etti, ilk Mars rüzgar hortumunu görüntüledi ve gövdesinde taşıdığı Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu gerçekleştirmesi için ideal bir nokta bile buldu. Ingenuity’nin ilk uçuş denemesini yapacağı gün, Mars keşfi için apayrı bir ilk olacak.

  This set of images shows part of the deployment of the Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA) wind sensors
  Perseverance’ın robotik kolunu kullandığı anlara ait hızlandırılmış görüntü. (NASA/JPL)

  Kaynak: IFLS

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler