Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Rus Silah Satışları 7 Milyar Dolara Kadar Artabilir

  Eğer tahminler ülkedeki silah satışındaki multimilyon dolarlık artış konusunda yanılmıyorsa, Rusya Suriye’de kaybettiğinden çok daha fazla parayı geri kazanacak.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Suriye’deki birimlerinin çekirdek birliğini geri çekilmek üzere çağırdı ve seferin tahmini maliyeti yaklaşık 480 milyon $.

  Bu sırada Rusya’nın silah ticareti resmen 15 milyar $’a çıkması öngörülüyor. Fakat bu rakam, Rusya’nın Suriye mücadelesine girişmesinin “pazar etkisi”ni göz önünde bulundurmuyor.

  Yıl sonuna kadar, Rusya yeni ekipman modellerinin satışıyla ve başka uluslar tarafından kullanılan Rus ekipmanlarının tamirinden gelecek kazançlarla 7 milyar $ fazladan gelir sağlayabilir. Silah geliştiricisi yetkililer, Rusya’nın geniş ekipman kapasitesini bu operasyonla vitrine koymasıyla birlikte, Suriye harekatının potansiyel alıcıları çekmeye yetecek bir gösteri olduğunu umuyorlar.

  İran’a uçaksavar teslim edilecek

  Rusya popüler SU-24 ve SU-25 bombacılarının, daha modern SU-34 bombacıları ve SU-30SM jetler mücadeleye katılmadan önce, sonbahardaki hava saldırılarında kullanıldığını resmen onayladı.

  2012’de Kremlin’e dönüşünden beri, dört yıllık bir başbakanlık macerasından sonra Putin, Rus silah satışlarındaki belirgin artışı yönetti. Stockholm Uluslar arası Barış Araştırma Enstitüsü’ne göre, son beş yıl boyunca, Rusya’nın silah ticareti yüzde 28 arttı.

  Geçtiğimiz Ocak’ta, Putin Rusya’nın global silah tedariki konusundaki rolünü büyüteceğine dair söz verdi ve şu anda hükümeti tartışmalı birçok anlaşmayı kovalamakta.

  Bu anlaşmalardan en bilindik olanı İran’a uçaksavar savunma sistemlerinin satışının sonlandırılması. Rusya Ekim’e kadar teslimatı tamamlamayı planlıyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler