SpaceX, 2018’de Ay yörüngesine insanlı uçuş gerçekleştirecek

0
3418
SpaceX dragon
SpaceX dragon

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, uzay-havacılık sektörünün heyecanla beklediği Ay’a geri dönüş yolculuğu için düğmeye basan ilk firma oldu. Firmanın blog sayfasından yapılan açıklamada, gelecek yıl düzenlenecek özel görevde iki uzay turistinin Ay yörüngesinde turladıktan sonra Dünya’ya geri döneceği belirtildi. ABD’nin Ay’a geri dönüş planları için önemli bir ilk basamak görevi görmesi beklenen görevde yer alacak isimlerin kim olduğu belirtilmedi.

SpaceX’in açıklamasında, Ay yörüngesine yapılacak yolculukta yer alacak iki kişinin yüklü bir ödeme yaptığı bilgisi verildi (buradan NASA’dan bağımsız özel bir görev için seçilen astronot değil ancak uzay turisti oldukları anlaşılıyor). İki ismin, Apollo görevlerindeki gibi insanlığın evrensel keşif ruhu tarafından tetiklenen umut ve hayallerini uzaya taşıyacakları ifade edildi. Sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından, Ay görevi eğitimleri bu yılın sonlarında başlayacak.

SpaceX, ‘diğer uçuş ekiplerinin’ de Ay görevine büyük ilgi gösterdiğini ve bu görevlerin devam edebileceği sinyalini verdi. Firma, zamanla uçuş ekipleri ve sağlık ile kondisyon testlerinin sonuçları hakkında daha fazla bilgi verileceğini belirtti.

Falcon Heavy’nin ilk denemesi yazın

SpaceX, duyurusunda özellikle NASA’ya teşekkürlerini sunmaktan geri kalmadı. Dragon 2 uzay kapsülünün Ar-Ge bütçesinin büyük kısmının NASA’ın Ticari Mürettebat Programı kapsamında sağlandığı ifade edildi. Ay görevinde, iki uzay turistini taşıyacak Dragon 2 kapsülü SpaceX’in derin uzay roketi Falcon Heavy ile ateşlenecek. Apollo görevlerinde kullanılan Saturn V roketinin ardından en güçlü derin uzay roketi olacak Falcon Heavy’nin ilk denemesi, yazın yapılacak. Yaklaşık 2.4 milyon kg itiş gücüne sahip olan FH, Saturn V’in üçte kisi; mevcut en güçlü roketin ise iki katı itiş gücüne sahip.

SpaceX, uzay taksisi olarak da adlandırılan Ticari Mürettebat Programı için ilk insanlı görevi bu yıl sonunda gerçekleştirecek. Crew Dragon (Dragon V2) uzay kapsülü, NASA ile yapılan anlaşma kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk astronotları taşıyacak (Böylece 2011’den bu yana devam eden Soyuz taşımacılığı NASA için sona erecek). Crew Dragon ile gerçekleştirilecek ilk insanlı görev otomatik modda düzenlenecek. İkinci mürettebat ise 2018’in ikinci çeyreğinde yörüngeye ateşlenecek.

SpaceX, insanlı görevlerin sadece Ticari Uzay Mürettebatı programı kapsamında kalmayacağına da dikkat çekti. NASA’nın da desteklediği bu strateji kapsamında, SpaceX’in yukarıda bahsedilen ‘özel uçuş ekipleri’ ile farklı görevler düzenlemesini bekleyebiliriz. SpaceX, özel görevler sayesinde insanlı derin uzay yolculukları hakkında daha fazla tecrübe elde edileceğini ve uzun dönemde devlet maliyetinin azalacağını ifade etti.

Nihai hedef: Mars

SpaceX’in planı, NASA için ilk uzay taksisi görevlerini başarıyla tamamladıktan sonra Ay’ın yörüngesine insan göndermek. Kısaca, Dragon V2 ve muhtemelen Falcon Heavy iki resmi görevde denendikten sonra (Bu yıl sonundaki ve 2018 Q2’deki UUİ ateşlemeleri) sıra Ay’a gelecek. SpaceX, Ay yörüngesine yapılacak insanlı görevlerin başlangıç noktasının Cape Canaveral üssü yakınlarındaki Pad 39A olduğunu belirtti. SpaceX’in kiraladığı en son kargo görevini ateşlemek için kullandığı 39A ateşleme platformu, Apollo görevlerinde kullanılmıştı.

SpaceX, tarihi ateşleme platformu kullanılarak insanların 45 yıl aradan sonra derin uzaya ilk kez geri dönme şansı yakaladıklarını ve bunu daha hızlı ve daha derine giderek gerçekleştirebileceğimizi belirtti.

SpaceX, uzun bir görev geçmişi bulunan Dragon kapsülünün derin uzay görevleri ile bir adım öne gideceğini ve nihahi hedefi olan Mars’a insan taşımacılığı için geliştirilmeye devam edeceğini not düştü.

Ay’a bu yıl dört ateşleme yapılabilir

İnsanlığın derin-uzay maceraları için ilk basamak olan Ay, Apollo görevlerinden onlarca yıl sonra yeni uzay keşif teknolojilerinin deneneceği ilk yer olacak. Uzay keşfinde yıllardır merakla beklenen Ay görevleri de, nihayetinde bu yıl başlamış olacak.

SpaceX’in tarihi açıklamasından aylar önce gelen ilk önemli duyuru, Google’a aitti. Teknoloji devinin Lunar X Prize yarışmasında finale kalan beş ekip açıklanmıştı. Dünyanın farklı noktalarından gelen her bir ekibin, anlaştıkları roket firmaları ile bu yıl sona ermeden uzay araçlarını Ay’a göndermeleri bekleniyor. İki tanesi aynı roketi kullanacak ekipler, bir aksilik olmazsa Ay’a toplam dört roket ateşleyecek.

Ay’a kurulmak istenen koloniler ve karanlık yüzünü keşfetmeyi amaçlayan görevler gibi birçok proje sırada bekliyor. Ümidim, 2018’den itibaren derin uzay yolculuğunda yeni bir sayfa açılması ve tüm Dünya’nın kavgalardan başını kaldırıp gökyüzüne bakması.