Tarantulaların diğer hayvanları yerken çekilen detaylı fotoğrafları

0
6489
tarantula dinner
tarantula dinner

Biyologlar vahşi doğada en nadir gözlemlenen anlara ait detaylı görüntüler elde etmeyi başardı: Tarantulaların gecenin karanlığında çektiği ziyafet.

Amazon yağmur ormanlarında gözlem yapan biyologlar, gecenin karanlığında ilerlerken yaprak hışırtıları gelen bir noktaya el fenerlerini çevirdi. Işıkların düştüğü yerde bir tarantula, kendisinden büyük bir opossumu (amerika keseli sıçanı) çalıların üzerinde sürüklüyordu. Dakikalar içinde, çırpınışları sonuç vermeyen opossum tarantulanın midesine inmeye başladı.

Araştırmada yer alan Michigan Üniversitesi’nden Michael Grundler, bir opossumun tarantula tarafından yenmesine ait en net görüntülerin elde edildiğini belirtti. Grundler, “Tarantulanın kaptığı opossum zayıfça karşı koymaya çalıştı ancak 30 saniye sonra tekmeleri kesildi… Manzara karşısında hayretler içinde kaldık. İlk kez bu tür görüntülerin elde edildiğini sonradan öğrendik” ifadesini kullandı.

Biyologlar, Amphibian&Reptile Conservtion dergisinde yayımlanan araştırmaları için yaptıkları ilk gözlemde bir ilke imza atmış oldu. Araştırmanın sonraki basamaklarında tarantulaların vahşi doğadaki ziyafetine ait birçok yeni gözlem yapıldı.

Bir tarantulanın (genus Pamphobeteus) opossumu
(genus Marmosops) yediği an.

Tarantula ve çıyan imzalı katliam

And Dağları’nın eteklerinde kalan Amazon ormanlarının alçak bölgelerinde yapılan gözlemler bir ay sürdü. Yıllardır devam eden araştırmalara eklenen en son veriler ile tarantulaların gece karanlığında ortaya koyduğu dehşet detaylı bir şekilde gözler önüne serildi.

Michigan Üniversitesi’nden biyolog Daniel Rabosky, “Amazon’da omurgalılar arasında yaşanan ölümlerin şaşırtıcı derece büyük bir kısmı tarantula ve çıyan gibi eklembacaklılar tarafından gerçekleşiyor” dedi. Robosky, “Araştırmayı kapsayan alanda çoğunluğu kurbağa ve kara kurbağası olan yaklaşık 85 amfibi hayvan var. Türlerin yaklaşık %90 ise kertenkele. Omurgalılar üzerinden beslenen yüzlerce omurgasız olduğunu düşündüğümüzde, ortaya türler arasında inanılmaz bir etkileşim çıkyıyor. Araştırmada altını çizdiğimiz husus bu oldu” yorumunu yaptı.

Tarantulaların birbirinden farklı canlıları nasıl mideye indirdiğine yakından bakmak isterseniz buyurun:

Bolivya kurbağasının (Hamptophryne boliviana) hazin sonu. [Emanuele Biggi, in Amphibian & Reptile Conservation]
Brezilya gezgin örümceği (Ctenidae) bir kurbağayı (Leptodactylus didymus) mideye indiriyor.
(Pascal Title, Amphibian & Reptile Conservation
Gezgin örümcek (Ctenidae) genç bir kertenkele (Cercosaura eigenmanni) yiyor. [Mark Cowan, in Amphibian & Reptile Conservation]

content-1551306490-fig-7b.JPG
Gezgin örümcek (Ctenidae) Bolivya kurbağası (Hamptophryne boliviana) yiyor. [Maria Isabel Diaz, in Amphibian & Reptile Conservation]

Gezgin örümcek (genus Ancylometes) bir ağaç kurbağasını mideye indiriyor (Dendropsophus leali).
 [Emanuele Biggi, in Amphibian & Reptile Conservation]
Gezgin örümcek (genus Ancylometes) Amazon alçak bölgesinde bir ağaç kurbağasını (Dendropsophus leali) yiyor.
[Emanuele Biggi, in Amphibian & Reptile Conservation]