Salı, Haziran 25, 2024
More

  Orbcomm ateşlemesindeki tarihi başarı tek bir fotoğrafta toplandı

  SpaceX, Falcon 9 ile 2015’te yapılan altıncı ateşlemede Orbcomm firmasına ait 11 telekomünikasyon uydusunu yörüngeye taşıdıktan sonra roketi ilk kez yere indirmeyi başardı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapılan ateşlemede, 70 metre uzunluğa ve 3,7 metre genişliğe sahip 541 bin kiloluk roket yarım milyon tondan fazla bir itiş gücüyle havalandı ve ateşlenmesinden sadece 10 dakika sonra gökyüzüne yükseldiği noktadan 9,65 kilometre güneye indi.

  SpaceX böylece Falcon 9 ile gerçekleştirilen 18’inci görevde ilk kez roketini resmi bir görevde yere indirmeyi başardı. Yeniden kullanılabilir bir roketi ilk kez yere indiren firma, birkaç hafta önce yaptığı denemede başarı gösteren Blue Origin olmuştu. Blue Origin’in CEO’su Jeff Bezos, New Shepard’a kıyasla çok daha büyük olan ve resmi bir görevde aynı başarıyı gösteren Falcon 9’un inişini Twitter üzerinden kutladı ve SpaceX’i tebrik etti.

  İki kademeli bir roket olan Falcon 9, taşıdığı 9 motorun verdiği güçle ateşlenmesinin ardından saatte yaklaşık 5,000 kilometre hızla yükselmeye başladı. Falcon 9 atmosfere yeniden girişi esnasında motorlarını kısmen ateşleyerek inişini yavaşlattı ve 10 dakika içinde ateşlendiği yerin yakınına indi.

  SbvidWA

  Bir ateşlemenin anatomisi 

  SpaceX, Ocak ve Nisan aylarında iki kez okyanus üzerinde kurulan platformlara iniş denemiş ancak ikisi de başarısız olmuştu. Bu sabah yapılan ateşlemede dikkat çeken nokta, roketin okyanusa değil, karaya inmesi oldu. Dahası, Falcon 9 önceki ateşlemelere kıyasla güncellenmiş olarak karşımıza çıktı. Elon Musk, Falcon 9 v1.1 Full Thrus adı verilen roketin ‘güvenli bir yere kaldırılacağını’ söyledi. Musk, gelecek yıl bir roketin ateşlendikten sonra indirilmesi halinde ikinci kez kullanılabileceğini belirtti.

  SpaceX, Falcon 9’un tarihi başarısını tek bir fotoğrafta toplamayı da ihmal etmedi Canon 50D ile f22 ve ISO 100 ayarında çekilen fotoğrafın sol tarafında, Falcon 9’un gökyüzüne yükselişi görülüyor. İkinci kademesi Dünya’ya girdikten sonra motorlarını iniş için ateşleyen roketin yere yaklaşma anlarını ise sağdaki çizikte görüyoruz.

  Musk’ın Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta ateşleme ve inişi farklı bir açıdan görmek mümkün.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler