Çarşamba, Temmuz 24, 2024
More

  Transformers Nedir? Transformers: War for Cybertron İncelemesi

  Bu yazımızda Netflix’te yeni yayınlanan Netflix orijinal anime triloji(üçleme) serisinin ilk kısmı olan Transformers: War for Cybertron’u inceleyeceğiz fakat öncesinde siz okurlarımız ve Transformers severler için bu efsanevi seri hakkında bilgi verelim ve anime nedir bilmeyen okuyucularımız için anime nedir açıklayalım.

  Transformers Nedir?

  Animeler, Japon çizim sanatıyla çizilmiş çizgi dizilere verilen isimdir. Transformers makine gezegeni Cybertron’da yaşayan özelleşmiş yaşayan robotik organizmalardır. Transformers ismi makinelerin çeşitli araçlara dönüşme yeteneğinden dolayı İngilizce’de dönüşmenin karşılığı olan ‘’transform’’ kelimesinden esinlenerek konulmuştur. Hikayeye göre iyi taraftaki robotlar ‘’Autobot’’ ismiyle bilinirken kötü taraftakiler ‘’Decepticon’’ olarak bilinir.

  Autobot’ların lideri Optimus Prime ve Decepticonların lideri Megatron’dur. Transformers’ın hayat kaynağı ve enerji kaynakları “Energon’’ isminde Cybertron’da bulunan bir kaynaktır. Bu iki taraf arasında çıkan iç savaş gezegeni tüketir ve yaşanmayacak bir hale getirir. Dünya’ya inen bu robotlar savaşlarına burada devam eder. Amerikan oyuncak şirketi Hasbro ve Japon oyuncak şirketi Takara Tomy tarafından Amerikan-Japon ortak yapımıdır. 1980’li yıllarda oyuncak ve çizgi film şeklinde piyasaya çıkmıştır. 1980’li yıllardan günümüze birçok çizgi filme ve sinemaya uyarlanmış, farklı oyuncakları piyasaya sunulmuştur. Kısa sürece çocuktan yetişkine birçok kişi tarafından sevilen bu seri popülerliğini hala koruyor.

  Transformers: War for Cybertron İncelemesi

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Transformers

   UYARI: Yazının bu bölümü Transformers: War for Cybertron animasyonu ile ilgili spoiler içermektedir!

  Netflix orijinal animesi olduğunu yazımızın başında söylemiştik. Megatron, Alpha Trion’u öldürmüş ve gezegeni tüketip bitirecek bir iç savaş başlatmıştır. Autobotlar sayıca ve kaynakça Decepticon’larla kıyaslandığında oldukça geridedir. Decepticon’lara göre Autobot’lar asi veya isyancıdır. Autobot’lar onurlu bir savaşı savunurken Decepticon’lar zaman içerisinde savaşı kazanmak için her şeyi yapabilecek duruma gelmiştir.

  Autobot direnişine daha fazla katlanamayan Megatron mitoloji olarak bilinen yıllardır görülmemiş Allspark’ın peşine düşer ve bunu duyan Autobot lideri Optimus Prime Allspark’ın Megatron’un eline geçmemesi için elinden gelen her şeyi yapar. Sebebi, Allspark Megatron’un eline geçerse durdurulamaz bir hale gelecek olmasıdır fakat Autobotlar sayıca ve kaynakça yetersiz olduklarından neredeyse savaşı kaybedecek duruma gelirler. Tek kurtuluş yolları gezegenden kaçmaktır.

  Optimus’un yol arkadaşı Ultra Magnus savaşı sona erdirmek ve orta yol bulmak için Decepticon’lara teslim olur fakat istediğini başaramaz ve esir düşer. Autobot’ların saklandığı üs olan Ark gemisinin yerini söylememesi üzerine Megatron savaş esiri durumunda olan Ultra Magnus’u öldürür. Megatron’un sağ kolu Jetfire bu hareket üzerine yapılan onursuz hareketlere daha fazla dayanamaz ve Autobot’ların safına geçer. Ultra Magnus’un ölümü ise Alpha Trion Protokolü adı verilen bir protokol başlatır ve energon tespit edip satan tarafsız durumdaki Bumblebee’ye Allspark’ın yerinin bulunduğu antik bilgileri yükler. Bunun üzerine Bumblebee Autobotların safına geçerek savaşa katılır.

  Allspark’ın yerini tespit eden Autobotlar daha önce giden hiçbir Autobot’un geri dönemediği tehlikeli bir yerde olduğunu anlarlar fakat Bumblebee Decepticon’ların buraya gidip geri dönebildiğini söyler. Autobotların safına katılan Jetfire, Optimus ve ekibini Allspark’a götürür. Alpha Trion Protokolü’nü öğrenen Megatron bilgileri silmek için gezegen geneline bir virüs yayar ve Autobot üssü bu virüsten etkilenerek güvenlik kalkanları devre dışı kalır. Böylece Megatron, Autobot üssünü tespit ederek tüm birliklerini üsse saldırı düzenlemek için gönderir. Autobot’ların umutları gittikçe azalırken Allspark’ı başka bir gezegene götürüp Cybertron’dan kaçmak tek çözüm yolu olarak belirir. Tesadüfen bulunan ve çalışmaz durumdaki uzay köprüsünü Optimus ile eski dost olan teknoloji dâhisi ve doktor Ratchet tamir eder.

  Serinin Son Kısmı Dünya’da Geçecek

  Uzay köprüsünden önce Allspark’ı fırlatır ve Autobot üssü olmanın yanı sıra aynı zamanda uçabilen Ark gemisi ile uzay köprüsünden geçerler. Tam bu sırada Megatron birlikleri uzay köprüsüne saldırdığı için geride kalan 3 Autobot- Elita, Chromia, Sideswipe- liderlerinin ve diğer Autobot’ların öldüğünü düşünür. Son olarak üçlemenin ilk kısmı tam olarak nerede olduğu anlaşılmayan bir ekran ve arkadan gelen “Bilinmeyen bir cisim yaklaşıyor’’ sesiyle bitiyor. Bu sesin Ark gemisindeki Autobot’lar mı yoksa Megatron’un Autobotları aramak için gönderdiği birlikler mi olduğu henüz belli değil.

  Netflix, burada biten üçlemenin ilk kısmı olan War for Cybertron 80 ve 90 nesli için sevilen Transformers hikayesini günümüz teknoloji ve grafikleriyle birleştirerek herkes için izlemesi zevkli bir seri ortaya koymuş. Serinin devam kısmının Transformers: Earthrise olacağı ve robotların Dünya’ya iniş hikayesini anlatacağı düşünülüyor. Serinin son kısmının ise tamamen Dünya’da geçeceği düşünülüyor. 

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler