Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Uber’in İnsansız Arabasıyla Tanışın

  Uber nihayet insansız arabalarının Pittsburgh şehrindeki deneme sürüşlerinden ilk resmi fotoğraflarını yayınladı. Araba harita verisi topladığı gibi sürüş yeteneklerini de test ediyor ve çevrenin haritasını çizebilmek için radarlar, lazer tarayıcılar ve yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış. Fakat veri toplarken, eğitimli bir sürücü her zaman direksiyon başında.

  “Uber hala insansız sürüş denemelerinin başlangıcındayken, her test günü yeni geliştirmelerin kapısını açıyor. Şu sıralar odaklandığımız şey teknolojinin doğru kullanımı ve yoldaki herkesin – yayaların, bisiklet sürücülerinin ve diğer şoförlerin güvenliğini sağlamak.”

  kl

  Ayrıca Uber ilk kez bir gazeteciyle birlikte deneme sürüşüne çıktı. Pittsburgh Tribune-Review’dan Aaron Aupperlee deneyimi için şunları söyledi:

  “Araba 31. Cadde Köprüsü’nden River Caddesi’ne döndü, sonrasında Heinz Lofts’tan geri döndü. Temel fonksiyonlarını kendi kendine yerine getirebiliyor. Eğer şeridine hızla başka bir araç girerse veya tanıyamadığı ya da nasıl baş edeceğini bilmediği bir durumla karşılaştığı zaman gürültülü bir ‘bip’ sesiyle insansız modundan çıkıyor.

  “Sürücü istediği zaman arabanın kontrolünü eline alabilir. Arabanın sensörleri yol boyunca dikkatsizce park edilmiş arabaları, önüne bakmadan yürüyen yayaları, bisiklet sürücülerini ve River Caddesini geçen bir kazı fark edebildi.”

  Uber gelirlerini katlayabilir

  Yapılan test, arabanın kendi sürüş yeteneklerini Pittsburgh’te test ettiğinin ilk resmi doğrulamasıydı. Pittsburgh, şirketin Google ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden topladığı robot teknolojisi uzmanı takımının otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalıştığı İleri Teknolojiler Merkezi’ni kurduğu yer.

  Aynı zamanda, Pittsburgh’ün çeşitli çevresi, teste uygun bir ortam oluşturuyor. ATC’nin başı John Bares konuyla ilgili Tribune-Review’a şunları söyledi: “Şehrin dar ve yokuşlu yolları, tehlikeli park etme, yağmurlu ve karlı havası ve yaşlı altyapısı, insansız araba için zorlu bir test ortamı oluşturdu.”

  Google şimdiye kadar insansız aracıyla ilgili en açık şirket durumunda fakat Uber alandaki en uzman ve en iddialı şirket. İnsansız arabalarla ilgili tahmin, tamamen hazır olduklarında, ilk başta kiralık araç olarak kullanılacakları yönünde. Ve Uber, ABD’nde kiralık araç pazarında en önde şirket olarak, bu gelişmeden en büyük geliri sağlayacak gibi gözüküyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler