Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Virgin Galactic, SpaceshipTwo Kabin Fotoğraflarını Yayınladı

  Alçak yörüngeye uzay turisti taşıyan ilk şirket olma yolunda hızla ilerleyen Virgin Galactic, SpaceshipTwo uzay aracının kabinine ait fotoğrafları kamuoyuna sundu.

  İngiliz milyarder ve girişimci Richard Branson’ın ilhamıyla Ar-Ge sürecine koronavirüs sürecinde de hız kaybetmeden devam eden Virgin Galactic, yakın gelecekte alçak yörüngeye uzay turisti taşıyacak SpaceshipTwo uzay aracının yenilenen kabinine ait fotoğrafları yayımladı. Virgin Galactic, kısa süre önce alçak yörüngeye ateşlenmek için sabırsızlanan 600 kişiye bilet satıldığını açıklamıştı.

  [Virgin Galactic]

  Virgin Galactic sayfasında yapılan açıklamada, kabin tasarımının astronot tecrübesinden yola çıkılarak hazırlandığı belirtildi. Kabine ait özellikle şu şekilde belirtildi:

  • Her biri ayrı boyutlara sahip, G-kuvveti hakimiyeti sağlayan yaslanabilir koltuklar,
  • Hr uçuş safhasında değişen otomatik ışıklandırma,
  • Astronotlara gerçek zamanlı uçuş bilgileri sunan kişisel koltuk arkası ekranlar,
  • Yerçekimsiz ortamda enerji gerektirmeyen hareket sağlayan kabin mimarisi,
  • Video ve fotoğraf çekimi yapan 16 yüksek çözünürlüklü kamera,
  • Astronotların Dünya’ya izlemesi için 12 pencere,
  • Uzay aracı kabininde yer alan ayna ile astronot deneyiminin gerçek zamanlı yansıması.
  [Virgin Galactic]

  Londra merkezli tasarım ajansı Seymourpowell ile işbirliği yapılarak hazırlanan kabin, içerdiği tasarım ve renkler ile astronotlara deneyimleri boyunca güven hissi vermeyi amaçlıyor. Konfor ve güvenli uçuş hissini artırmak için farklı boyutlarda hazırlanan koltuklar en yüksek kalite alüminyum ve karbon fiber üretim yöntemleri ile üretilmiş.

  [Virgin Galactic]

  SpaceshipTwo’nun iş ortaklarından Under Armour, astronotların giyeceği uzay giysilerinin yanı sıra koltuklarda kullanılan kumaş teknolojisini geliştirdi. Kabinin içindeki renkler, koltuk, kabin ve uzay giysileri ile bütünlük oluşturması için özel olarak seçildi. Altın metalik renkler çölün parlaklığını, mavi tonlar yıldızlararası uzayı ve deniz mavisi Dünya’ya dönüşü temsil etmek için düşünüldü.

  [Virgin Galactic]

  Uçuş sürecinin farklı safhalarındaki dinamikler ile birebir uyuşması için tasarlanan koltuklar, pilot kontrolündeki yaslanma mekanizmasına sahip. Koltuklar G-kuvvetini atmosferden çıkış ve girişte kontrol ederken, yerçekimsiz ortamda deneyimi en iyi şekilde yaşatmak için yeterli alan sunacak şekilde hazırlandı.

  [Virgin Galactic]

  Çok renkli LED ışıklandırmalar ile astronotların yolculuk boyunca ruh halini güçlendirmek amaçlanıyor. Tecrübenin en doruk noktasında, Dünya uzayın karanlık perdesi önünde belirdiğinde tüm ışıklar kapanacak. Bu esnada, tüm astronotlar Dünya’nın mükemmel görüntüsü ile baş başa kalacak.

  [Virgin Galactic]

  Astronotlar yerçekimsiz deneyimin dışındaki anlarda koltukların arkasındaki panellerden uçuşa ait gerçek zamanlı bilgileri takip edebilecek. Entegre iletişim sistemleri, ekranlar aracılığıyla tüm astronotların pilotlar ile temasa geçmesini sağlayacak.

  [Virgin Galactic]

  Manzara seyretmek için özel olarak tasarlanan yumuşak kenarlı dairesel 12 pencere, yerçekimsiz ortamda tamamen özgür bir şekilde hareket eden astronotların Dünya’yı birçok açıdan izlemelerine izin verecek.

  [Virgin Galactic]

  Kabin içinde yer alan 16 kamera, astronotlara hayatlarının en unutulmaz tecrübesini an be an video ve fotoğraf olarak kaydedecek. Her uçuşa ait özel bir film, astronot ekibine hediye edilecek. SpaceshipTwo uzay aracında uzay seyahatlerinde bir ilki temsil eden bir ayna da bulunacak. Bu şekilde, astronotlar yolculuk esnasında kendilerini de izleme şansı bulacak.

  [Virgin Galactic]

  Richard Branson, dün yapılan tanıtımda yaptığı açıklamada, “SpaceshipTwo uzay aracının kabini spesifik olarak sizin ve benim gibi binlerce insanın uzay uçuşu hayallerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmeleri için hazırlandı ve bu inanılmaz heyecan verici” ifadesini kullandı.

  [Virgin Galactic]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler