Virgin Galactic, üçüncü roket motorlu denemesinde irtifa rekorunu kırdı

0
4031
VSS Unity Virgin Galactic
VSS Unity Virgin Galactic

2020 öncesinde yörüngeye insan taşımayı hedefleyen özel uzay-havacılık firmaları arasında yer alan Virgin Galactic, dört ay içinde gerçekleştirdiği ikinci, toplamda üçüncü roket motorlu denemesinde yine tam puan aldı.

ABD’nin Nevada eyaletinde yapılan test uçuşunda, VSS Unity uzay aracını taşıyan VMS Eve Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan havalandı. Todd Ericson ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve, yerden yaklaşık 15 kilometre yükseldikten sonra gövdesinin altında taşıdığı VSS Unity’yi serbest bıraktı. Serbest düşüşe geçen uzay aracı, birkaç saniyenin ardından roket motorunu ateşleyerek dikey yükselişe geçti.

Dave Mackay ve Mike “Sooch” Masucci’nin pilotluğunu yaptığı VSS Unity, ses hızının 2,47 katına ulaştığı yükselişini 42 saniye sürdürdü. Nihayetinde, yaklaşık 52 kilometre yükseliğe erişti ve mezosfere çıktı. VSS Unity, irtifa rekorunu yeniledikten sonra sağ salim kalkış yaptığı uzay limanına indi.

Virgin Galactic, atmosferin bu tabakasının balonlu keşiflere izin vermediğini, ileride yapılacak uçuşlar ile bilimsel çalışmalara destek verilebileceğini belirtti.

Radyasyona kadar her değişken ölçüldü

İnişin ardından açıklama yapan kaptan pilot Dave Mackay’in yorumu:

“Başından sonuna kadar çok heyecan vericiydi. Unity’nin roket motoru mükemmel performans gösterdi ve Sooch yumuşak bir iniş yaptı. Eriştiğimiz irtifa ben ve Sooch için olduğu kadar arkada oturan mankenler için de yeni bir rekordu. Ayrıca karanlık gökyüzünden Dünya’nın manzarası mükemmeldi.”

Virgin Galactic, VSS Unity üzerindeki alıcıların topladığı verilerin analiz edilerek uöuş tecrübesini daha da artırmak için kullanılacağını belirtti. Toplanan veriler arasında uçuş esnasında değişen sıcaklık, basınç, nem, akustik, termal tepkiler, titreşim, hızlanma ve radyasyon ölçümleri bulunuyor.

Virgin Galactic, 2014’te yaşanan ve bir pilotun hayatını kaybettiği kazanın ardından yaralarını hızlı sardı ve uzaya turist taşıma hedefine hızla yaklaşıyor. Firma, bugüne dek tanesi 250,000 dolar olmak üzere 700 bilet sattı.