Yeni Gen Düzenleme Yöntemi : Asal Gen Düzenleme!

0
4149
genn 1140x620 1
genn 1140x620 1

CRISPR şüphesiz ilk günden bu yana gen düzenlemede önemli bir yere sahiptir. Ancak geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir çok sorun ve istenenin dışında gerçekleşen etkiler sebebiyle araştırmacılar CRISPR’dan daha farklı düzenleme teknikleri arama yarışındalar.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Nature’da yayınlanan bir makale ile yeni bir gen düzenleme yöntemi daha duyrulmuş oldu; “Asal Gen Düzenleme”.  Ekim ayında, ilk gerçek asal düzenleme çalışmasından birkaç gün önce gerçekleşen basın toplantısında kimyager David Liu, “ CRISPR bir makas gibiyse, asal düzenleyicileri birer kelime işlemci olarak görebilirsiniz” demişti.

Harvard Üniversitesi ve MIT Broad Enstitüsünde ekibiyle birlikte çalışmalarını sürdüren Liu’ya göre, CRISPR genleri ayırmak için DNA’nın çift sarmalını keserken, asal düzenleme hedeflenen genleri herhangi bir kesme işlemi yapmadan buluyor ve değiştiriyor; böylece genetik kod üzerinde istenmeyen değişikliklerin önüne geçilmiş oluyor.

Ekip, orak hücre ve TaySachs hastalıkları ile ilişkilendirilen mutasyonlarda %90 oranında başarı sağlanacağına inanıyor ancak tam bir başarı için ileri çalışmaların gerektiğini savunuyorlar. Liu “Bu son değil, yalnızca başlangıç” diyor.

-Science is Everything-

İlginizi Çekebilir;

Bir CRISPR Mucizesi: CAR-T Hücre Tedavisi

CRISPR Popülerite Uğruna Halka Sunulabilecek Bir Teknoloji Değil!

Geleceğin distopyasında saklanan tuzak: DNA Ayrımcılığı!