2015’in en çok indirilen dizisi Game of Thrones

0
3812
gameofthrones
gameofthrones

Telif hakkı sahiplerinin korsana karşı yaptığı tüm çalışmalara rağmen torrent’ın önüne geçmek daha uzun yıllar mümkün olmayacak. Sadece teknik olarak değil, mantıken de. Nedeni ise birçok faktöre bağlı.

Yığınla dizi arşivi sunan sitelerin çözünürlük kalitesi ve bantgenişliği gibi sorunları, sonu gelmeyen bir sıkıntı. Ayrıca bu sitelerde yaşanan güvenlik sorunları da sıradan bir antivirüs kullanmayan kişileri olumsuz etkileyebilecek boyutta. Smart TV veya PC’nizde internetten bağımsız dizi izleyebilme keyfi ise en ön sırada geliyor. Nihayetinde herkesin 1080p online dizi izleme imkanı yok.

Hal böyle olunca korsan sitelerde paylaşılan torrent’lar deli gibi indirilmeye devam ediyor. Torrent Freak’in verdiği en son veriler de bunun kısa özeti şeklinde. 2015’in en çok indirilen dizileri listesinde ilk sıralar beklenen yapımlarla dolu.

Mr. Robot listedeki yerini aldı

Game of Thrones 14,4 milyon indirme ile birinci olurken, The Walking Dead 6,9 milyon civarında indirildi. Üçüncü sırada ise ABD’deki izleyici kitlesiyle dikkat çeken The Big Bang Theory var.

Torrent Freak’in dikkat çektiği husus, indirilen kopyaların birçoğunun 480p çözünürlükte olması. Kısaca görüntü kalitesi ücretin ardından ikinci sırada geliyor. Ve tabii ki sabırsızlık. 480 piksel çözünürlüğü sırasıyla 720p ve 1080p tercihleri takip ediyor.

Top 10 listesinde yazın gösterime giren Mr. Robot, Avrupa’da da çok takip edilen Vikings ve kısa süre önce yeni bölümleri gelmeye başlayan Supergirl de yer alıyor.

tvseries
Dizilerin indirilme miktarı ve ABD’deki izleyici sayıları.