iOS 13.4 yayınlandı. İşte kullanıcılar için yeni gelen özellikler!

0
10216
apple 1839363 1920
apple 1839363 1920

Dünyanın en büyük şirketlerininden birisi olan Apple, iPhone kullanıcıları için iOS 13.4 güncellemesini yayınladı. Birçok iyileştirmeyi ve düzeltmeyi içeren güncellemeyle birlikte Apple daha önceki sürümlerde yaşamış olduğu sorunları aşmayı planlıyor. Yeni güncellemeyle birlikte gelen özellikleri yazımızda sizin için derledik.

Apple tarafından yılın belli zamanlarında yayınlanan güncellemelere bir yenisi daha eklendi. iOS 13.4 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarını sevindiren Apple, iPhone, iPod Touch, iPad, Mac ve Apple TV platformlarındaki kullanıcılarını unutmadı ve iPadOS 13.4, macOS 10.15.4, tvOS 13.4 güncellemelerini de yayınladı.

Özellikle iOS 13 serisinde yaşanan yazılımsal hatalardan dolayı bir çok kullanıcısının tepkisini çeken Apple yaptığı düzeltmelerle bu sürümde yaşamış olduğu sorunları aşmak ve kullanıcılarıyla arasını düzeltmek istiyor.

Apple ekosistemi

Evrensel satın alma özelliği

Tüm cihazları tek bir noktada toplamak ve ekosistem kullanımını geliştirmek isteyen Apple, iOS 13.4 ile beraber evrensel satın alma özelliğini kullanıcılarıyla buluşturdu. Örnek olarak; iPhone için almış olduğunuz uygulamanın Mac için sürümü varsa ve geliştirici bu özelliğin kullanımını destekliyorsa bilgisayarınızdan da bu uygulamayı kullanmanız mümkün. Yani App Store üzerinden para verip almış olduğunuz uygulamanızı Mac bilgisayarınız üzerinden de kullanabileceksiniz.

iCloud klasör paylaşımı

Apple artık iCloud üzerindeki dosyalarınızı başkalarıyla paylaşma özelliği sunuyor. Artık Google Drive üzerinde olduğu gibi dosyalarınızı arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak paylaşacabileceksiniz. Dosyalar üzerinden ortak olarak çalışabileceksiniz.

Carkey uygulaması

Yeni gelen güncellemeyle beraber Carkey API desteği başladı. Bu API sayesinde iPhone telefonunuzu arabanızın anahtarı haline getirebileceksiniz. Şu anda hiçbir üreticinin desteklemediği bu özelliğin geliştiricilerin API üzerinde çalışmasıyla birlikte çok kısa süre içerisinde yaygınlaşması bekleniyor.

Mail uygulaması

Kullanıcıların e-postalarını yanıtlamak isterken yanlışlıkla silmeleri ve bu konuda yaptıkları geri bildirimlerle uygulamada düzenleme yapıldı. iOS 13 güncellemesinde ”sil” ve ”yanıtla” seçenekleri yan yanaydı. Son gelen güncellemeyle beraber bu iki butonun arasındaki mesafe açıldı. Apple bu yaptığı değişikle beraber kullanıcılarının fikirlerine ne kadar değer verdiğini bir kez daha gösterdi.

Nasıl güncelleme yaparım?

Cihazını güncelleyebilmeniz için öncelikle aşağıdaki desteklenen modeller listesinde olup olmadığın kontrol etmenizi öneririz. Cihazınızın ayarlarından ya da cihazı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden güncelleyebilirsiniz.

Güncellemeyle ilgili destek almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Desteklenen modeller

iOS 13.4 güncellemesini alacak iPhone ve iPod Touch modelleri

iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone XS Max, iPhone XS, Phone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6S Plus, iPhone 6S, iPhone SE

iPod Touch (7.nesil)

iPadOS 13.4 güncellemesini alacak iPad modelleri 

12.9 inç iPad Pro, 11 inç iPad Pro, 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad (7. nesil), iPad (6. nesil), iPad (5. nesil), iPad mini (5. nesil), iPad mini 4, iPad Air (3. nesil), iPad Air 2

https://www.dijitalx.com/2020/03/11/apple-yeni-gelecek-ola-ios-14-guncellemesiyle-apple-kullanicilarina-farkli-bir-deneyim-sunmayi-planliyor/
https://www.dijitalx.com/2020/03/16/applea-fransadan-1-2-milyar-dolarlik-ceza/