Mr. Robot hayranlarına beklenmedik sürpriz

0
3076
mrrobot02
mrrobot02

ABD televizyon kuruluşu USA, ödüllü TV dizisi Mr. Robot hayranları için sürprizlerin en büyüğünü yaptı.

Kuruluş tamamen habersiz bir şekilde, bir Facebook soru-cevap etkinliğinin ortasında, ikinci sezonun ilk bölümünün ilk 40 küsur dakikasını yayınladı. Tanıtım videosu da, planlanandan tam üç gün önce, prömiyer videosundan bir saat önce yayınlandı.

Belki, kaçak bir hackerla alakalı TV dizisinin internete böyle bir tanıtım videosu “sızdırması” – bir pazarlama hamlesi olarak bile- mantıklı gelebilir. Facebook Live’de yapılan soru-cevap oturumunun başlamasında 25 dakika sonra yayın bir mesajla kesildi:

Bölümün ilk 40 dakikası araya girmeden önce, “Neden anlamsız spekülasyonlarla daha fazla vakit harcayalım? Yeni, beklenmedik, daha önce görmediğiniz bir şeyi hak ediyorsunuz.” diyerek kesti oturumu ekrandaki maskeli figür.

Pazarlama diye buna denir

Yayın öncesinde dizinin ilk bölümünde vurgulanan ifadeye dikkat çekildi: Yüzde 1'in yüzde 1'i.
Yayın öncesinde dizinin ilk bölümünde vurgulanan ifadeye dikkat çekildi: Yüzde 1’in yüzde 1’i.

Kuruluş, dizi hayranlarını internette koca bir koşuşturmaya sürükledi. Diziyi takip etmeleri için belirlenen saatler yayınlandı ve verilen süre dolunca bölümün parçaları ilgili sosyal medya hesaplarından silindi. (Mesela, bu yazıya sebep olan tweet şimdi yok. Harika!)

Bu bir pazarlama numarasıydı besbelli, fakat diziyle öylesine uyumlu bir çalışma olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, USA gibi eski toprak bir TV kuruluşunun hayranlarını coşturmak için sosyal medyayı bu yönde kullanması oldukça başarılıydı. Taze, eğlenceli ve samimi!

Mr. Robot ikinci sezonu, ABD’de 13 Temmuz’da yayınlanmaya başlayacak.

mrrobot03