Netflix Bugün Yeni “Black Mirror”la Bir İlke İmza Atacak

0
3292
blackmirror dijitalx 001
blackmirror dijitalx 001

Black Mirror ilk kez 2011 yılında İngiliz Channel 4 kanalında yayınlanmaya başlayan bir bilmkurgu dizisi. Dizinin karanlık ve distopik yapısı, ilgi çekici gelecek senaryoları dizinin müthiş bir başarı yakalamasını ve 3. sezonunda Netflix‘e transfer olmasını sağlamıştı. Dizinin 5. sezonu 2018 sonu gösterime girecek beklentileri yükselirken, Netflix yeni sezon yerine uzun bir bölümle (ya da bir filmle) karşımıza çıktı.

Platformda bugün ilk kez yayınlanacak “Black Mirror: Bandersnatch” iddialara göre 90 dakikalık bir akışa sahip. Ancak film bununla bitmiyor. İnteraktif yayıncılığın avantajını kullanması beklenen Netflix’in elinde toplamda 5 saatlik görüntü var ve izleyiciler kendi olay akışını seçebilecek.

Netflix daha önce benzer interaktif bir uygulamyı çocuklara yönelik Puss in Books (Çizmeli Kedi) dizisinde gerçekleştirmişti.

Netflix, Black Mirror: Bandersnatch’ı bir dizi, sezon ya da film olarak değil bir “etkinlik” olarak tanıtıyor. Yeni yayınlanan fragmanında yer alan “Bakış Açını Değiştir”, “Hayat Tarzını Değiştir” “Geçmişini, Bugünü, Geleceğini Değiştir” gibi söylemler de bu durumu destekliyor.

Bakalım Black Mirror: Bandersnatch, Netflix izleyicilerinin ve özellikle Black Mirror tutkunlarının beklentilerini karşılayacak mı? Filmin konusu ve fragmanı aşağıda;

https://youtu.be/lHFmDQBMATo

1984 yılında geçen ve dönemin video oyunlarına ve müziklerine göndermeler yapan Black Mirror: Bandersnatch’te genç bir programcı kapsamlı bir fantastik romanı video oyunu olarak uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlar ve çok geçmeden kendini akılalmaz bir mücadelenin içinde bulur.

Bu yazı Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.

190’dan fazla ülkede aktif olan online yayıncılık platformu Netflix iddialı yapımları, sıradışı pazarlama teknikleriyle adından söz ettirmeyi başarıyor.