Nolan’ı şöhrete kavuşturan film yeniden çekiliyor

0
5274
memento 58095 1600x1200
memento 58095 1600x1200

Inception, Interstellar, The Prestige ve Dark Knight serisiyle 2000’li yılların en çok ses getiren filmlerine imza atan İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın rüştünü ispat ettiği 2000 yapımı Memento 15 yıl sonra yeniden çekiliyor.

Exclusive Media Group’un film arşivini devralan Andrea Iervolino ve Monika Bacardi’nin AMBI Group’u ile Raven Capital Management’ın telif haklarına sahip oldukları filmleri yeniden çekmek için ayırdıkları 200 milyon dolarlık projenin ilk adımı Memento’nun yeniden çevrimi oldu. Projede dahilinde kesinleşen ikinci yeniden çevrim ise Fellini’nin La Dolce Vita’sı. Arşive bakılırsa Begin Again, Cruel Intentions, Donnie Darko, End Of Watch, Ides of March, Hit & Run, The Mexican, Parkland ve daha birçok film de aradan fazla zaman geçmeden yeniden yeşil ışığı görecek.

Merak ikinci filmin itici gücü olacak

Yönetmenin kardeşi Jonathan Nolan’ın kısa hikayesinden uyarladığı karanlık gerilim, hayatını karısına tecavüz edip öldüren katili aramaya adamış ancak 15 dakika öncesini bile hatırlayamayan bir adamı anlatıyordu. Türkiye’de Akıl Defteri adıyla gösterime giren filmde Guy Pearce başrolü Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano ile paylaşıyordu.

AMBI Group sahiplerinden Iervolino, Memento’yu yeniden çekme kararı almalarının en büyük sebebinin birçok izleyicinin sürprizli inali yüzünden Memento’yu zaten defalarca kez izlemek istemesi olduğunu söylüyor. Yatırımcı aynı seyircinin yeni filmi en azından merak için de olsa mutlaka izleyeceğine emin gözüküyor.