SpaceX en az 700 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı

0
3920
BFR SpaceX Ay Dijitalx 014
BFR SpaceX Ay Dijitalx 014

SpaceX, ilk olarak Ars Technica tarafından duyurulan söylentiyi TechCrunch aracılığı ile doğruladı ve yüzlerce çalışanın işine son verileceğini belirtti. SpaceX, Starship uzay gemisinin ilk prototipini test etmeye hazırlandığı günlerde gelen kararın ‘operasyon maliyetlerini düzenlemek’ adına yapılacağını belirtti.

SpaceX yaptığı açıklamada “önlerindeki olağanüstü zor görevlere odaklanmak adına daha ince bir firma haline geleceklerini” belirtti. Firma tarafından yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

“Müşterilerimizin taşıma yüklerini uzaya taşımak, gezegenlerarası uzay gemisi geliştirmek ve küresel uydu-internet ağını hayata geçirmek için SpaceX daha ince bir firma haline gelmek zorunda. Bu tür faaliyetlerin her biri ayrı ayrı üzerine gidildiğinde diğer firmaların iflas etmesine neden oldu. Bu da iş gücümüzdeki bazı yetenekli ve çalışkan isimlerle yolumuzu ayırmamız gerektiği anlamına geliyor. Bugüne dek SpaceX’in görevlerine gösterdikleri bağlılık için onlara teşekkür ederiz. Alınan karar tamamen önümüzde yatan olağanüstü zorluktaki görevlere bağlıdır, aksi takdirde gerekli olmayacaktı”.

SpaceX Operasyon Müdürü Gwynne Shotwell’in çalışan sayısı hakkında sunduğu en son bilgi, 2017 sonunda 7,000 kişinin istihdam edildiği yönündeydi. Bu doğrultuda, SpaceX’in önümüzdeki günlerde en az 700 kişiyi işten çıkaracağını söyleyebiliriz. SpaceX, işten çıkarmaların hangi bölümlerden yapılacağına dair detay sunmadı.

Starship’in maliyeti 5 milyar dolar. [SpaceX]

Gelirler yatırımları yeterince beslemiyor olabilir

TechCrunch yazarı Devin Coldeway’in dikkat çektiği nokta, her ne kadar SpaceX “incelmek” istediğini belirtse de büyük rakiplerine göre çok küçük bir firma olarak kalması (Boeing’in çalışan sayısı 141 binin üzerinde). Coldeway, küçülmekten çok “muhtemelen sadece her ay sonu maaş bordrolarını görmeyi hayal eden gereksiz orta yöneticilerin” işten uzaklaştırılacağını öne sürdü.

SpaceX’i az-çok takip eden herkesin kolayca anlayabileceği asıl sebep ise Elon Musk’ın aşırı hırslı yaklaşımı olabilir. Anormal ön siparişleri zamanın yetiştirmekte zorlanan Tesla gibi SpaceX’te altına girdiği birçok projede gecikme ile karşılaştı. En iyi örnek, ilk testi bu sene yapılacak olan Ticari Uzay Mürettebatı Programı. En başarılı uydu ateşleme firmalarından birine dönüşen SpaceX, Gezegenlerarası Taşıma Sistemi projesini desteklemek için 12,000 uydudan oluşacak bir diğer çok hırslı küresel internet-uydu projesi Starlink’i geliştiriyor. 118 metrelik Starship ile ilk resmi derin uzay yolculuğunu 2023’te Ay yörüngesine yapmayı planlayan SpaceX, aynı anda “olağanüstü zor projelerin” üzerine yürüyor. Bu riskli kumar, haliyle birçok rakibi karşısında SpaceX’i zorlamaya başlamış durumda. Hatta Ay yolculuğu için seçilen Yusaku Maezawa’nın miktarı belirtilmeyen “çok yüklü yatırımının” da SpaceX’e derin bir nefes aldırmadığı açık.

Umuyoruz SpaceX projelerinin tümünü istediği düzene sokar ve tekrar binlerce yetenekli insana kapılarını açar.