Yeni X-Files Scully ve Mulder’ı neden ayırdı?

0
6947
x files 2016
x files 2016

Doğaüstü güçlere, yeteneklere ve tabii ki uzaylılara dair dizilerin atası The X-Files (Alf sayılmaz, o bizden biri. Uzaylı Zekiye’yiyse yeterince tanıtamadık) 90’larda yayınlandığında seyircinin dizideki gizem ve komplo teorilerinden daha çok merak ettiği bir dinamik vardı, gizli dosyaları araştıran Scully ve Mulder’ın ne zaman birlikte olmaya başlayacakları… Dizi bu sorunun cevabını verse de 2002’de ucu açık bir finalle, 9 sezon, 201 bölüm ve iki sinema filminin ardından son buldu.

14 yıl sonra 2010’ların ortalarında bit pazarına yağan nurdan nasibini alan Twin Peaks, A-Team, Full House ve Baywatch gibi The X-Files da ekranlara geri dönüyor. Yapımcı koltuğunda yine Chris Carter var, Scully ve Mulder’ı canlandıran David Duchovny ve Gillian Anderson diğer projelere devam etmelerine rağmen yeniden kamera karşısında.

Ay sonunda Amerikan Fox kanalında gösterime başlayacak 6 bölümlük yeni sezona dair tüm bu haberler hayranları sevindiriyor ancak biri dışında. Carter, TVLine‘la yaptığı röportajda, dizinin Scully ve Murder‘ın ayrı olduğu bir senaryoyla başlayacağını duyurdu.

scully

Bu açıklama ile kalbi kırık hayranların öfkesine mazhar olan dizinin yapımcısı ve yaratıcısı Carter, zor olanı ama doğru olanı tercih ettiklerini söyleyerek bu sayede daha ilginç bir The X-Files izleyeceğimizin sinyallerini verdi. Bu ayrılığın bir şekilde kavuşmayla bitmeyeceğinin altını çizerek “Belki aralarında arkadaşlık ilişkisi dahi kalmayacak” dedi.

Tanıdık yüzler de karşımıza çıkacak

Hayranlardan gelen tepkiler karışık. Büyük bir çoğunluk bahsettiğimiz gibi 9 sezonda tam bir vuslata eremeyen, adlarına şarkı bile yazılan ikiliyi bu kez yan yana görmek istiyor. Dizinin gidişatına göre bu karara razı olabileceğini söyleyen bir kitle de söz konusu. Ancak en büyük eleştiri zaten birleşemeyen bir ikilinin yine ayırılmasının yeni bir şey olmadığı, neredeyse 15 yıl önceki bir temayı devam ettirdiği yönünde.

“Scully ve Mulder’ın ayrı olduğu bir The X-Files‘ı izlemeye değer mi?” diyorsanız, dizinin yayınlanmasını beklemeden yeni sezona dair 20 dakikalık bu özel bölüme göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/UgRUzEdPfHA

24 Ocak’ta yayına başlayacak olan yeni The X-Files‘da Walter Skinner rolünde Mitch Pileggi ve Sigara İçen Adam rolünde William B. Davis yeniden karşımıza çıkarken Robbie Amell (The Tomorrow People), Lauren Ambrose (Six Feet Under) gibi tanıdık yüzleri de ilk kez FBI ajanı olarak göreceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=_1SmJUBT5q0