SpaceX uydu-internet projesi Starlink’in ilk ateşlemesini gerçekleştirdi

0
4481
25557987937 0e0c6c6893 k
25557987937 0e0c6c6893 k

SpaceX, Starlink projesinin ilk uydusunu yörüngeye göndererek uydu-internet projesinde rakiplerin bir adım önüne geçmeyi başardı. İkinci kez kullanılan bir Falcon 9 ile yapılan ateşlemede, internet uydusunun yanı sıra İspanya’ya ait Dünya gözlem uydusu Paz da yörüngeye gönderildi.

İki kademeli Falcon 9, 22 Şubat’ta TSİ 16:17’de Vandenberg Hava Kuvvvetleri Üssü’nden ateşlendi. Ateşlemenin ardından okyanusa Falcon 9’un okyanusa düşen ikinci kademe kalkanını yakalaması için özel olarak tasarlanan bir gemi kullanıldı. Ağ taşıyan “Bay Steven” adlı gemi roketin düşeceği noktada hazır beklese de kurtarma operasyonu başarısız oldu. Musk, okyanusa düşen parçaların daha sonra karaya çıkarılacağını belirtti.

SpaceX, bir sonraki denemelerde başarı oranını artırmak için kalkanı taşıyan paraşütün daha büyük tasarlanabileceğini belirtti.

İkinci kez kullanılan Falcon 9, ilk kez Ağustos 2017’de Tayvan’ın Dünya gözlem uydusunu yörüngeye taşımış ve Pasifik Okyanusu’ndaki drone gemiye inmeyi başarmıştı. İspanya’nın Hisdesat firmasına ait Paz’ın, kutup noktaları üzerinde yerden 514 kilometre mesafeden Dünya’nın radar görüntülerini toplaması amaçlanıyor. Uydunun 5,5 yıl görev yapması planlanıyor. SpaceX’in verdiği bilgilere göre uydu gece ve gündüz hava şartlarından bağımsız olarak çözünürlüğü 25 santimetreye kadar çıkan görüntüler elde edebilecek.

Falcon 9’un Starlink projesi için taşıdığı iki demo uydunun adları ise Microsat-2a ve Microsat 2b (Elon Musk Twitter hesabında uyduları Tintin A&B olarak tanıttı). SpaceX yazılım mühendisi Tom Praderio, iki uydunun çalışması halinde bile (Musk bunu doğruladı) önlerinde alçak yörüngeli Starlink ağını kurmak için uzun bir yol olduğunu belirtti.

SpaceX’in ilk olarak 2015’te duyurduğu ve 2020’de (kısmen) hizmete geçirmeyi planladığı internet-uydusu ağı, küresel alanda yüksek hızlı internet hizmeti sunmayı planlıyor. SpaceX’in projeden gelir beklentisi çok yüksek olsa da, 2000 uydu içermesi planlanan ağın ne kadar başarılı olacağı şu an büyük bir soru işareti. Kafa karıştıran bir detay, yakın zaman önce dört binden fazla uydu içereceği söylenen ve ilk ateşlemesinin 2019’da yapılması planlanan projenin farklı bir şekilde ilerlemesi.

Starlink için ateşlenen demo uydularının adları ateşlemeden sadece bir gün önce duyuruldu. SpaceX detayları ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) sunduğu raporda iletti. Musk, Starlink uydu ağının isminin de John Green imzalı “The Fault in Our Stars” adlı romandan alındığını belirtti.

Samsung ve Google’ın yanı sıra OneWeb, Space Norway ve Telesat gibi firmaların da hedefinde olan internet-uydu projesi, Musk’ın Mars kolonisi için en önemli yatırımlarından biri. Çünkü 2020’li yıllarda Starlink’ten gelmesi hedeflenen on milyarlarca dolar Mars yolculuğu projesine aktarılacak.

https://www.instagram.com/p/BfgHKDNAplx/?utm_source=ig_embed

Okyanusa iniş az farkla başarısız oldu

Elon Musk, ikinci kez Dünya’ya dönen ve Falcon 9’un kalkanına ait parçaların ağ gemisini “birkaç yüz metre kaçırdığını” söyledi. Roketin de tepe kısmını oluşturan iki parçadan birinin suya düştüğü görüldü. Okyanusa düşen roket ise hasar görmelerine rağmen tekrar kullanılabiliyor.

SpaceX’in roketlerini sağ salim yere indirme grafiği ise oldukça başarılı. Starlink ateşlemesinde dokuzuncu kez önceden ateşlenmiş bir Falcon 9 kullanıldı. Falcon Heavy görevi dahil olmak üzere başarıyla Dünya’ya yapılan iniş sayısı 23’e yükseldi.

https://www.instagram.com/p/BfgRX-lgIt6/?utm_source=ig_embed