Home Teknoloji Otomobil Tesla’nın en mütevazi yeni otomobili: Model Y

Tesla’nın en mütevazi yeni otomobili: Model Y

3574
0
Tesla Model Y dijitalx 001
Tesla Model Y dijitalx 001

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın görücüye çıkardığı en son model Y, şatafatsız tanıtımı gibi öngörülerin dışına çıkmayan bir araç olarak belirdi.

Tesla’nın bugüne dek yaptığı tanıtımlar Apple’ın eski günlerindeki tanıtımları aratmayan türdendi. Günler öncesinde ortalıkta dolanan spekülasyonlar ve sosyal medyada dönen sızıntılar tanıtımlara olan ilgiyi misliyle artırırdı. Söz konusu Tesla olunca, promosyon kampanyalarını kendi yürüten sosyal medya uzmanı Elon Musk, günlerce konuşulacak görüntüler paylaşırdı. Kasım 2017’de sahneye Beastie Boys’un “Sabotage” parçasıyla çıkan Tesla Roadster akıllarda kalan en iyi örneklerden.

Aradan geçen iki yılın ardından Tesla işten çıkarmalar, geciken ön siparişler, sarsılan hisseler ve Musk’ı başkanlık koltuğundan indiren tweet gibi sayısız gelişmeye tanık oldu. Nihayetinde, elektrikli otomobil devi şatafatlı tanıtımları bir yana koyup binlerce çalışanının gece-gündüz çalıştığı en son otomobili gayet mütevazi bir şekilde görücüye çıkardı. Tıpkı otomobilin kendisi gibi.

Tesla Model Y, uçuk bir tasarıma ya da bilim-kurguya bir adım daha yaklaştığımıza işaret eden yeniliklere sahip değil. Gayet şık ve yeni bir otomobil. Özelliği, Tesla’nın hedeflediği bütçe aralığında herkesin erişebileceği ve elektrikli otomobil piyasında üstünlük sağlayacak bir otomobil olması. Üretim hattını birbirine katmadan ön siparişlerinin yetiştiği, beklenmedik kazalara karışarak Musk’ı zor duruma düşürmeyen bir otomobil hayalinin vücut bulmuş hali.

Audi, BMW, Mercedes ve Aston Martin gibi rakiplere karşı “en doğru” kozlardan biri olarak beliren Model Y, tek şarj ile 480 km menzile sahip (Tesla Roadster’da bu 1,000 km’ydi). Fiyatı 39,000 dolar civarında olacak otomobilin 0-100 km süresi 3,5 saniye.

Tesla, ilk Model 3’ü sadece üç sene önce sunmuştu. Firma, kısa süre önce aldığı karar ile satışlarının büyük kısmını internet üzerinden yapacağını açıkladı. Böylece Model Y dahil birçok modelin fiyatında en az %6 düşüş yaşanması hedefleniyor. Geride kalan tek soru, Model Y’nin önceki modeller gibi ön siparişleri yetiştirmekte sorun yaşayıp yaşamayacağı. Firma, Eylül itibariyle haftada 2,000 üretim adedine ulaşmayı hedefliyor.

Musk, Model Y’nin S, 3 ve X modellerinin toplam satışını geçmesini umuyor. Ortalama sürücüye daha çok hitap eden Model Y beklenen ilgiyi fazlasıyla görebilir. Benim en çok sevindiğim nokta, Musk’ın alçaktan uçuşa geçmiş olması.

SOURCEJalopnik
Previous articleAyaklarınızı yerden kesecek en faydalı meditasyon: Ata binmek
Next article“Çok fazla yumurta yemek erken yaşta ölüm getirebilir”
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.