Uzay keşfi için son derece yoğun geçen 2018’de neler yaşandı kısaca göz atalım:

1Kepler görevini sonlandırdı

NASA’nın “gezegen avcısı” unvanına sahip uzay teleskobu Kepler, neredeyse 10 yıl süren görevini 15 Kasım günü, yakıtının bitmesi nedeniyle, sonlandırdı. Kepler, binlerce dış gezegen keşfederek gökyüzünün sakladığı yıldız sistemleri hakkındaki bilgimizi muazzam derecede artırdı. Kepler’in göreve başlamasından bir yıl öncesini temsil eden 2008’de bilinen dış gezegen sayısı sadece 340’tı. Kepler, görev süresinin sonuna geldiğinde 2,328 yeni dünya ile 2425 dış gezegen adayını listeye ekledi.

Mart 2009’da ateşlenen 700 milyon dolarlık bütçeli Kepler’in ana görevi, Samanyolu’ndaki Dünya benzeri gezegenleri ortaya çıkarmaktı. Eşzamanlı olarak 150,000 yıldızı gözlemleyen Kepler, geçiş yöntemine dayanarak gezegenlere sahip olup olmadıklarına baktı. Kepler’in konumlanmasını sağlayan reaksiyon tekerlerinde 2013 yılında yaşanan teknik arıza sonucu görev K2 adıyla yenilendi. Kepler, gezegen tespit yeteneği kısıtlansa da gökyüzünün farklı bölgelerini incelemeye devam etti.

Mars'ın derinliklerindeki gölden kum fırtınalarına, kütleçekim dalgalarından bilinen en uzak yıldıza kadar 2018'in en büyük astronomi keşifleri.
Kepler Uzay Teleskobu’na ait çizim. [NASA]
Back
SOURCESpace.com
Previous articleFortnite’ın yapımcısı Epic Games 2018’i 3 milyar dolar kar ile kapattı
Next articleJaponya dünyanın ömrünü yüzyıllarca uzatacak nadir mineral rezervi keşfetti
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.