Home Foto Galeri Tarihin en çok ölüm ve yıkıma neden olan 20 salgını

Tarihin en çok ölüm ve yıkıma neden olan 20 salgını

49409
0
blackdeath02
blackdeath02

Veba ve salgın hastalıklar, etkili oldukları zaman dilimi süresince insanlığı  tahrip etti ve çoğu zaman tarihin gidişatını değiştirdi.

Tarih boyunca, salgın hastalıkların zaman zaman uygarlıkların sonunu getirdiği bile biliniyor. Antik zamanlardan modern günümüze kadar kayıtlara geçen en kötü 20 salgına göz atalım:

1Tarih Öncesi Salgın: M.Ö. 3000

Yaklaşık beş bin yıl önce, bir salgın Çin’de tarih öncesine ait bir köyü yok etti. Ölülerin bedenleri bir eve dolduruldu, daha sonra da yakıldı. Evlerin içinde bulunan iskeletler genç ve yetişkin barındırdığı için tüm yaşlardan kurbanların bir arada gömüldüğü anlaşıldı. Bu arkeolojik alan şimdi ”Hamin Mangha” olarak adlandırılıyor ve Çin’in kuzeydoğusundaki en iyi korunmuş tarih öncesi alanlarından birini temsil ediyor. Arkeolojik ve antropolojik çalışmalar, salgının çok ani yaşandığını ve ölenler için uygun mezar hazırlayacak zamanın bulunamadığını gösteriyor.

Hamin Mangha keşfedilmeden önce, Çin’in kuzeydoğusundaki Miaozigou adlı bölgede, yaklaşık aynı zamana ait başka bir tarih öncesi toplu mezar bulundu. Her iki bulgu, insanlığın antik zamanlarda salgın hastalıklar ile tanıştığının delili.

[China Archeology]
Back
SOURCELivescience
Previous article“Koronavirüs öldürücülüğünü artıran mutasyonlar geçiriyor”
Next articleWhatsapp’tan görüntülü aramaları kullananlar için sevindirici haber
Çiğdem Uysal
19 yaşında. İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde, şu anda hazırlıkta. Bilimsever.